Ali Babacan'dan İktidarın Erken Seçim Planı Hakkında Yeni İddia!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ekonomi gündemini değerlendirerek erken seçim beklentisi için tarih vererek açıklama yaptı. 

Ali Babacan'dan İktidarın Erken Seçim Planı Hakkında Yeni İddia!

Türkiye'nin oldukça zor bir süreçten geçtiğini söyleyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Türkiye ne kadar zorlu bir süreçten geçiyorsa problemlerini çözmesi de o kadar kolay. Ülkemizin geleceğine dair bir kaygıya kapılmaya hiç gerek yok. Türkiye'den hiç kimse ümidini kesmesin. Daha önce başardık şimdi yine başarırız. Yeterki biz işi ehline verip liyakatli kadroları görevlendirelim.” dedi.

TÜRKİYE YENİDEN AYAĞA KALKAR

Türkiye'nin 2002'den sonra tüm Uluslararası toplantılarda parlayan yıldız seviyesine kadar yükseldiğini söyleyen Ali Babacan, “Bunu başarabilmiş bir ülkede karamsar olmaya hiç gerek yok. Türkiye yeniden ayağa kalktı hissiyatını oluşturalım yeter. O zaman oluk oluk sermaye ülkemize akar. Borç filan kalmaz ekonomik potansiyel yükselir. Bu çok da zor bir konu değil ama işi bilenler bu ülkeyi yönetmeli. Demokrasi hakim kılınmalı, yatırımcı bir hukuk devletine sermayesini getirdiğini hissetmeli.” ifadelerini kullandı. 

FAİZ AÇIKLAMASI

Faiz konusunda da açıklama yapan Ali Babacan, “Faiz elbette daha düşük seviyelerde olabilirdi. Merkez Bankalarının kur ve faiz ile alakalı yaptıkları hükümetlere yeni pencereler açar. Ancak o süreçlerde de hükümetlerin doğru hareket etmeleri gerekir. Yoksa Merkez Bankası yalnızca faiz ensturmanını kullanarak ülke ekonomisinin sorunlarını çözemez. Sizin hukuk sisteminizde arıza varsa, mülkiyet hukukunuz güvence vermiyorsa, sözleşme hukukunuz eksikse, dış politikada hasım sahibiyseniz bunlar döner dolaşır sizin sisteminizde yüksek faiz olur.” şeklinde konuştu.

BÜYÜME RAKAMALRI SORUNLU

Türkiye'nin büyüme rakamlarında bir anlaşılmazlık olduğunu söyleyen Ali Babacan, “Geçtiğimiz yıl ikinci çeyrekte fabrikalar kapanmıştı ve ülke tamamen durmuştu. Ancak 2020'de yüzde 1,8 büyüme oldu. Çalışanların sayısı düşmüş, çalışıyoruz diyenlerin de çalışma saatleri düşmüş, istihdam azalıyor ama büyüme var. Bunun ekonomide bir karşılığı yok. Reel olarak geliri artan vatandaş yok.” açıklamasını yaptı.

İKTİDARIN ERKEN SEÇİM PLANI!

Erken seçim açıklaması da yapan Ali Babacan, “Cumhurbaşkanı 2014'te ve 2018'de seçildi. Hukukçular Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ikinci dönemi doluyor diyorlar. Cumhurbaşkanlığına yakın kaynaklar ise 2017'de sistem değişti bu birinci dönem diyorlar. Bu durum YSK'ya sorulsa ne cevap verileceği aşikar. Cumhurbaşkanının ikinci dönemi ise bir daha aday olamayacak. Ancak erken seçime giderse ve tekrar aday olup seçilebiliyor. Bizim beklentimiz seçimlerin normal zamanlarına yakın bir dönemde erken seçime gidilecek. Sonbaharda seçim yapmak AK Parti'ye yarıyor. Tüm bunlardan dolayı ben 2022 sonbaharında erken seçim olacağını düşünüyorum.” dedi.

Yorumlar (0)