Ali Babacan'dan Merkez Bankası Rezervi ve Yüksek Faiz Eleştirisi!

Deva Partisi Başkanı Ali Babacan siyaset gündeminde son derece sert tartışmalara neden olan Merkez Bankası rezervleri hakkında çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

Ali Babacan'dan Merkez Bankası Rezervi ve Yüksek Faiz Eleştirisi!
Deva Partisi Başkanı Ali Babacan siyaset gündeminde son derece sert tartışmalara neden olan Merkez Bankası rezervleri hakkında çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. CHP yönetimi tarafından Berat Albayrak tarafından Merkez Bankası'nın 128 milyar dolarlık rezervinin buharlaştırıldığı iddiası hafta sonu gündemi sarsmış, Albayrak'ın avukatı tarafından CHP'ye 500 bin liralık tazminat davası açılmıştı.

DEVA PARTİSİ BAŞKANI ALİ BABACAN'DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A REZERV VE YÜKSEK FAİZ ÇIKIŞI! 

Konu hakkında açıklama yapan Ali Babacan "Erdoğan bütün yetkiyi kendine istedi, sonra hem faiz hem de kur arttı. 130 milyar dolarlık döviz satışıyla kuru belli bir noktada tutmaya çalıştılar. Onu da yapamadılar. O zaman siz 130 milyar dövizi niye sattınız? Döviz satışı için ‘hepsi kayıtlı’ diyor. Yok bir de kayıt dışı yapsaydınız. Şeffaf olmadı.

Merkez Bankası ‘şu kadar döviz satıyorum’ demedi. Piyasaya müdahale görüntüsü oluşmasın diye şeffaf olmayan yöntemleri kullandılar. Tam bir tiyatro. Sayın Erdoğan, faizi dönüp Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mı şikâyet ediyor? ‘Şu Erdoğan’a söyle de faizleri düşürsün’ mü diyor? Yetki elinizde, buyurun düşürün. Kimi kime şikâyet ediyorsunuz?” sözleri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün İzmir ziyaretinde yapmış olduğu konuşmasında göreve geldiklerinde Merkez Bankası'nın kasasında 23.5 milyar rezerv olduğunu, görevleri sırasında bu rakamı 132 milyar dolara kadar çıkardıklarını söyledi. Şu anda Merkez Bankası'nın rezervinin 95 milyar dolar olduğunu belirten Erdoğan bu rakamı yeniden 132'ye ve 200'e çıkartabileceklerini söyledi.
Yorumlar (0)