Avrasya Araştırma'nın Siyasette Hesapları Değiştirecek Seçim Anketi Sonuçları Büyük Tartışmalar Başlattı!

Avrasya Araştırma Şirketi tarafından son seçim anketi çalışmasının sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Çıkan anket sonuçları ise siyasette büyük tartışmaların fitilini ateşledi. Bugün seçim olsa hangi siyasi parti yüzde kaç oy alır?

Avrasya Araştırma'nın Siyasette Hesapları Değiştirecek Seçim Anketi Sonuçları Büyük Tartışmalar Başlattı!
Türkiye'de erken seçim talepleri muhalefet partileri tarafından kamuoyu önünde açıklanmaya, AK Parti ve MHP tarafından da seçimlerin zamanında yapılacağı beyan edilmeye devam ediliyor. Ekonomik gelişmelerin olumsuz olması neticesinde vatandaşların siyasi tercihlerindeki farklılaşmalar zaman zaman çeşitli seçim anketleri ile ölçülerek kamuoyu ile paylaşılıyor. Düzenli olarak seçim anketi yapan firmalardan birisi olan Avrasya Araştırma Şirketi de dikkatleri çekiyor.

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz yapılan son seçim anketinin sonuçlarını açıkladı. Ankete katılan vatandaşlara “Bugün seçim olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Çıkan anket sonuçlarında ise diğer anketlere göre farklı bir görünüm olduğu görüldü.

HANGİ PARTİNİN YÜZDE KAÇ OYU VAR?

Açıklanan anket sonuçlarına göre bugün seçim olsa AK Parti yüzde 33,2, CHP yüzde 26,8, İYİ Parti yüzde 13,8, HDP yüzde 9,7, MHP yüzde 6,9, Gelecek Partisi yüzde 3,1, Deva Partisi yüzde 2,9, Saadet Partisi yüzde 1,3 ve Demokrat Parti yüzde 1,1 oy oranı alıyor. Yapılan bu hesaplamanın kararsız seçmenlerin diğer siyasi partilere dağıtılması sonucu ortaya çıktığı bildirildi.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN'A OY VERİR MİSİNİZ ANKETİ!

Yapılan seçim anketinde katılımcılara başka sorular da yöneltildi. Katılımcılar “Recep Tayyip Erdoğan tekrar cumhurbaşkanı adayı olursa oy verir misiniz?” sorunu yanıtladılar. Açıklan sonuca göre katılımcıların yüzde 48,2'si “kesinlikle oy vermeyeceğim” yanıtını verdiler. Avrasya Araştırma Şirketi'nin aynı soruya dair Ocak ayı anketinde oy vermeyeceklerin yüzde 44,6, Şubat ayı anketinde yüzde 44,4, 15 Mart tarihli ankette yüzde 45 sonucu çıktığı bildirildi.

TÜRKİYE'DE EKONOMİK KRİZ VAR MI

Avrasya Araştırma'nın katılımcılara sorduğu bir diğer soru da Türkiye'de ekonomik kriz olup olmadığı oldu. Katılımcılar 15 Mart tarihli ankette yüzde 77,8 oranında ekonomik kriz olduğunu ve 31 Mart tarihli ankette yüzde 83,2 oranında ekonomik kriz olduğunu belirttiler.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE MANSUR YAVAŞ YARIŞIRSA KİME OY VERİRSİNİZ ANKETİ

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile alakalı olarak da katılımcılara bir soru soruldu. Avrasya Araştırma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur Yavaş'ın seçimde yarışmaları durumunda vatandaşların oy tercihlerinin ne olacağını sordu. Katılımcıların yüzde 41,1'i Mansur Yavaş'a oy vereceklerini söylerken yüzde 29'u ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a oy vereceklerini açıkladıkları belirtildi.
Yorumlar (0)