Belediyelerden Ramazan Ayı Gıda Ve Nakit Yardımı Nasıl Alınır, Başvuru Nasıl Yapılır?

Ramazan ayının gelmesi ile vatandaşlar belediyelerin erzak ve para yardımlarına yönelik bilgi edinmek için araştırmalar yapmaya başladılar. Belediyelerden erzak ve para yardımı nasıl alınır? Yardım başvurusu nereden ve nasıl yapılır?

Belediyelerden Ramazan Ayı Gıda Ve Nakit Yardımı Nasıl Alınır, Başvuru Nasıl Yapılır?
Türkiye'de geçtiğimiz yıl koronavirüs salgını nedeniyle dar gelirli vatandaşların daha fazla miktarda ihtiyaç sahibi olmamaları nedeniyle belediyelerce yapılan sosyal yardımların miktarları arttırılmıştı. Çok sayıda vatandaş belediyelerden erzak yardımı ile para yardımı alabilmişlerdi. Hatta bazı büyükşehir belediyeleri sosyal yardımlaşmayı geliştirebilmek adına askıda fatura uygulamasını devreye sokmuş ve ihtiyaç sahibi ailelerin elektrik, doğalgaz ve su faturalarının ödenmesi temin edilmişti. 2021 Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala ihtiyaç sahibi vatandaşlar belediyelerden erzak ve nakit yardımları nasıl alabileceklerini yoğun şekilde araştırmaya başladılar.

BELEDİYELERİN RAMAZAN YARDIMLARI!

Türkiye'de hemen hemen her belediye tarafından vatandaşlara Ramazan ayı için gıda yardımı yapılmaktadır. Erzak yardımı için her belediye ayrı bir bütçe ayırıyor. Bazı belediyeler ise bu bütçelerin miktarını geliştirebilmek için imkan sahibi vatandaşlardan bağış toplayarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım yapılmasına aracılık ediyorlar. Türkiye'de koronavirüs sürecinde bu yıl da geçtiğimiz yıl olduğu gibi toplu iftarlar yapılmayacak. Bu nedenle toplu iftarlar için ayrılan bütçelerin de ihtiyaç sahibi vatandaşlara erzak ve nakit yardımı olarak yönlendirilmesine dair çalışmalar yapılıyor.

BELEDİYELERDEN ERZAK VE NAKİT YARDIMI NASIL ALINIR?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar belediyelerin dağıttığı erzak ve nakit yardımlardan nasıl yararlanabileceklerini öğrenmek istiyorlar. Bu konuda belediyelere başvuru yapılması gerekiyor. Ancak bu başvurunun şekli ve niteliği belediyeden belediyeye farklılık gösteriyor. Büyükşehir belediyeleri genellikle Ramazan ayı gıda ve nakit para yardım taleplerini internet siteleri aracılığı ile alıyorlar. Bu şekilde talep toplayan büyükşehir belediyeleri vatandaşlara yardım dağıtımı yapıyorlar. Alınan yardım talepleri uygun görülünce vatandaşların ikametlerine erzak kolisi veya nakit yardım ulaştırılıyor. Diğer belediyelerde ise belediyelerin sosyal yardımlarla ilişki birimlerine başvuru yapılması gerekiyor. Ayrıca belediyede kayıtlı olan ve ihtiyaç sahibi olduğu için düzenli olarak yardım alan vatandaşlara da Ramazan yardımları başvuru yapılmaksızın ulaştırılıyor.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ RAMAZAN YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre ihtiyaç sahibi vatandaşların destek taleğlerinin internet sitesi aracılığı ile alınmaya başlandığı bildirildi. Belediye Başkanı Mansur Yavaş bir açıklama yaparak, “Sosyal yardım almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için başvuru işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla adım attık. Bu maksatla online başvuru dönemini başlattık.” dedi. İnternet sitesi aracılığı ile alınan ön başvurular değerlendirildikten sonra ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardımları ulaştırılıyor.Diğer belediyeler de benzer uygulamaları devreye sokmaya hazırlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi de benzer uygulamalarla sosyal yardım başvurusu kabul ediyor.
Yorumlar (0)