GÜNDEM

Bilim Kurulu Üyesi Sokağa Çıkma Yasaklarında Yapılacak Yeni Düzenleme Hakkında Konuştu!

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan sokağa çıkma yasaklarına dair açıklamalarda bulunarak kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılabileceğini söyledi. Uygulamaya sokulacak yeni düzenleme dair bilgiler veren ünlü bilim adamı yasakların kalkabileceği zamanı da tahminen açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan sokağa çıkma yasaklarına dair açıklamalarda bulunarak kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılabileceğini söyledi. Uygulamaya sokulacak yeni düzenleme dair bilgiler veren ünlü bilim adamı yasakların kalkabileceği zamanı da tahminen açıkladı.

Türkiye’de koronavirüs salgınına karşı kısıtlamaların uygulanmasına devam ediliyor. Bu kısıtlamaların en önemlisini ise sokağa çıkma yasakları oluşturuyor.

Vatandaşlar hafta içi günlerde 21:00 ile 05:00 saatleri arasında sokağa çıkamıyorlar. Hafta sonu günlerinde ise Cuma akşamı saat 21:00’dan Pazartesi sabahı saat 05:00’a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

YASAKLAR KADEMELİ OLARAK KALDIRILABİLİR

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan kısıtlamalara dair bir açıklama yaparak, “Sokağa çıkma kısıtlamalarının hem vaka sayısında hem de hasta sayısında büyük bir etki yaptığını biliyoruz. Bundan dolayı kısıtlamaları kaldırmak için aceleci davranmak gibi bir tavır içerisine girilmeyecektir. Ancak kademe kademe bir gevşetilme programı uygulamaya sokulacaktır.” dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI PLANLAMASI!

Sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasına yönelik sürecin nasıl işleyebileceğini açıklayan Mustafa Necmi İlhan, “Öncelikli olarak sokağa çıkma yasaklarının hafta içi kısmı bir miktar ileri bir saate alınabilir. Mesela 21:00’da başlayan yasaklar 00:00’da başlatılabilir. Hafta sonu kısıtlamalarının hemen kalkması beklenmemelidir. Ancak kademe kademe önce hafta sonları yanlızca akşamları kısıtlama uygulanabilir. Belki hafta sonu 1 gün kısıtlama uygulamasına geçilebilir.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlara kısıtlamalar konusunda da uyarıda bulunan Mustafa Necmi İlhan, “Kısıtlamalar kalksa dahi vatandaşlarımız kendikısıtlamalarını uygulamalıdırlar. Aksi durumd abu salgından kurtulmamız çok zor olacak. Kalabalık yerlere gitmeyeceğiz, maske takmayı bırakmayacağız ve sosyal mesafeye dikkat ederek temizliğe önem vereceğiz. Bu saydıklarım yaşam tarzı haline getirilmelidir.” şeklinde konuştu.

İL BAZINDA KISITLAMALAR KALDIRILABİLİR!

Kısıtlamaların gevşetilmesi için vaka ve hasta sayılarında binli rakamların görülmesi gerektiğini söyleyen Mustafa Necmi İlhan, “Kısıtlamaların kaldırılmasında vaka ve hasta sayılarının büyük önemi var. gereken düşüş sağlandıktan sonra il bazında da konuya bakılabilir. Eğer hasta ve vaka sayıları belirli bölgelere veya illerde toplanmışsa diğer illerde kısıtlamanın kaldırılması daha önce çekilebilir. Bunun için Sağlık Bakanlığı’nın değerlendirmesi beklenmelidir. Kafe ve lokanlardaki kısıtlamaların kaldırılması için yine gümlük vaka ve hasta sayılarının ikibin ile bin arasına düşmesi gerekir.” açıklamasını yaptı.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir