GÜNDEM

Bilim Kurulu Üyesi Tarih Vererek Okulların Ne Zaman Açılabileceğini Duyurdu!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüs nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen okulların ne zaman açılacağına dair açıklamalarda bulundu. Okullar ne zaman açılacak?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüs nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen okulların ne zaman açılacağına dair açıklamalarda bulundu. Okullar ne zaman açılacak?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Türkiye’de kullanımına başlanan Çin firması Sinovac’ın ürettiği CoronaVac aşısının uygunlanmasının ardından ilk hedefin okullarda yeniden yüz yüze eğitime başlamak olduğunu söyledi.

28 GÜN ARAYLA YAPILAN KORONAVİRÜS AŞISI DAHA ETKİLİ!

Koronavirüs aşısına yönelik açıklamalarda bulunan Serap Şimşek Yavuz yüksek risk altındaki sağlık çalışanları ile koronavirüse yakalanıp iyileşenlerin 6 ay boyunca aşı olmasına gerek olmadığını söyledi. Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, 28 gün arayla yapılacak olan inaktif aşının etkinlik süresini çok daha fazla yükselttiğini ifade etti.

Toplumsal bağışıklığın olabilmesi için toplumun yüzde 70’inin aşılanması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Bu oranı ancak yıl sonuna doğru yakalayabiliriz. Bu nedenle önlemlere devam etmek zorundayız. Ancak kısıtlamalarda Şubat ayından itibaren gevşemeler başlayabilir. Bu gevşeme kısmında ise öncelik okulların yeniden açılması olacaktır. Günlük vaka sayıları onbinli rakamlardan uzaklaştığında okulların açılmasını yeniden değerlendirebileceğiz.” dedi.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Okulların açılışına dair konuşan Prof. Dr. Yavuz, “Günlük rakamlar binin altına düştüğünde okulların açılmasını konuşmaya başlayacağız. Ancak o zaman okulları açıp serbestleşmeye gitmek gerekir. Çocuklar eğitim açısından çok kötü bir durumdalar. Büyük ekdiklikler meydana geldi. Bunun sonuçları ilerleyen yıllarda ortaya çıkacak. Bundan dolayı önceliğimiz eğitimin devam etmesi olacaktır. Şubat’tan sonra okulların açılacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir