Bilim Kurulu Üyesinden Flaş Açıklama! Kısıtlamalar Ne Zaman Kalkacak?

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, kısıtlamaların ne zaman kalkacağına dair öngörülerde bulundu. Okulların açılmasına dair de konuşan ünlü bilim adamı koronavirüs aşısına dikkat çekti.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, kısıtlamaların ne zaman kalkacağına dair öngörülerde bulundu. Okulların açılmasına dair de konuşan ünlü bilim adamı koronavirüs aşısına dikkat çekti.

Türkiye’de koronavirüs kısıtlamalarının ne zaman kalkabileceğine dair açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara öngörülerini kamuoyu ile paylaştı.

KISITLAMALAR NE ZAMAN KALKACAK?

Kısıtlamaların kalkmasının koronavirüs aşısına bağlı olduğunu söyleyen Ateş Kara, “Koronavirüs aşısı olan vatandaşların sayısı arttıkça kısıtlamaların gevşetilmesi gündeme gelecektir. Ancak bunun için şu anda bir şey söylemek mümkün değil. Bizim bu salgına karşı en büyük silahımız aşıdır. Aşı yaygınlaştıkça belki de kısıtlamalar tahmin ettiğimizden de daha önce kalkacaktır.” dedi.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Okulların açılmasına dair de açıklama yapan Ateş Kara, “Okulların açılmasında hepimize görevler düşüyor. Bu Milli Eğitim Bakanlığı’nın veya Sağlık Bakanlığı’nın sorunu değildir. Maske ve mesafeye ne kadar dikkat edersek, ne kadar sorunlu hareket edersek okullar da o kadar erken açılır. Bana göre okulların açılışında da kademe kademe bir sistem uygulanmalıdır. En küçük sınıftan başlayarak en yüksek sınıfa doğru kademeli bir açılış gerçekleştirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU NE ZAMAN SONA ERECEK?

Maske takmanın yaz aylarında gevşetilmeye başlanacağını tahmin ettiğini söyleyen Ateş Kara, “Maske takmanın hafiflemesi için iki şartın yerin egetirilmesi gerekir. Bunun ilki vaka sayılarında azalma görülmesidir. Son günlerde bu azalmayı görebiliyoruz. İkincisi ise aşılamayı hızlı bir şekilde yapabilmelisiniz. Eğer planladığımız gibi aşılamayı yapabilirsek maskeye olan ihtiyacımızın azaldığını göreceğiz. 2021 yılının yaz aylarında bir rahatlama yaşayacağımızı düşünüyorum. 2021 yılında ise büyük ölçüde bir rahatlama meydana gelecektir. Bunun için gereken planlamalar aynen uygulanmalıdır.” şeklinde konuştu.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir