Bilim Kurulu Üyesinden Kabine Toplantısı İle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sunulacak Ramazan Ayı Tedbirleri ve Tam Kapanma Açıklaması

Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı 60 bine yaklaşırken Türkiye geneli yoğun bakım doluluk oranı ve günlük ölüm sayısında yaşanan artış alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz kabine toplantısı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak yeni tedbir kararlarını duyurdu. Ramazanda tam kapanma olacak mı, yasaklar gelir mi son dakika, Ramazanda tam kapanma sinyali geldi mi, tam kapanma ne demek, nasıl olur?

Bilim Kurulu Üyesinden Kabine Toplantısı İle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sunulacak Ramazan Ayı Tedbirleri ve Tam Kapanma Açıklaması
Sağlık Bakanlığı koronavirüs günlük vaka sayısı verileri her geçen gün büyük bir hızla yükselmeye devam ederken kırmızı renge boyanan yüksek riskli illerin sayısı da yükseliyor.

Türkiye'de tek bir mavi il kalmazken orta riskli iller için de bu rakamın sıfırlanmasından korkuluyor. Açıklanan günlük koronavirüs vaka sayısı 60 bine dayanırken yeni tedbir kararları, Ramazan ayında tam kapanma ve yüz yüze eğitime ara verilerek tüm iller ve kademelerde uzaktan eğitime dönüş en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer alıyor.

RAMAZAN AYINDA TAM KAPANMA OLUR MU?

Vaka sayısı 60 bine dayanırken kamuoyunda en çok tartışılan konulardan biri de tam kapanma olarak öne çıkıyor. Uzmanlar bahar ve yaz aylarını kurtarmak için tam kapanmanın şart olduğunu dile getirirken Türkiye'de koronavirüs salgını dönemi boyunca ilk kez vaka sayısının bu rakamlara tırmanması, ölüm oranının büyük bir hızla artması ve mutasyonlu virüs vakalarında yaşanan hızlı artışın bu süreci hızlandırdığı belirtiliyor.

BİLİM KURULU ÜYESİ KAYIPMAZ AÇIKLADI: SON KABİNE TOPLANTISI İÇİN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A SUNULACAK YENİ RAMAZAN TEDBİRLERİ NELER?

Vaka sayısında yaşanan artışı değerlendiren Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz vaka sayısında yaşanan artışın ağır hasta sayısı ve vefat sayısına bir süre sonra yansımaya başladığını belirterek “Ramazan ayı içerisinde de belirli ek tedbirlerin gündeme gelebileceği görülüyor. Kamuda, özel sektörde uzaktan çalışma, bazı kapatma kararları düşünülebilir. Pandemi el birliğiyle mücadele etmemiz gereken bir süreç. Yumruk şeklinde selamlama şekli gelişti, burada da fiziki temas vardır ve bulaşma riski vardır.

Nasıl el ele tokalaşmıyorsak yumruk şeklinde selam da verilmemeli. Bilim Kurulu toplantısında Ramazan ayı içerisinde vaka sayılarını düşürmeye, insan hareketliliğini azaltmaya yönelik tedbirler gündeme gelecek. Burada tartışıldıktan sonra Sayın Bakanımız tarafından Cumhurbaşkanlığı kabinemize sunulacak" diyerek Ramazan ayı için alınabilecek ek tedbirleri duyurdu.TAM KAPANMA NE DEMEK, NEDİR, NASIL OLUR, TÜRKİYE'DE OLACAK MI?

Koronavirüs salgını ile beraber hayatımıza giren ve en çok konuşulan konulardan biri de tam kapanma olarak öne çıkıyor. Ramazan ayına sayılı günler kala koronavirüs vaka sayısında yaşanan patlama ile beraber tam kapanma bir kere daha gündeme geldi.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son verilere göre günlük vaka sayısı 60 bine dayanırken ölüm oranı da yükselişini sürdürdü. Bu nedenle tam kapanma talebi yeniden en çok konuşulanlar arasına girdi. Türkiye'de şu anda kısmi kapanma uygulanırken bu uygulama kapsamında kişilerin oldukları yerde kalmalarını sağlayacak, sosyalleşmelerini engelleyecek bulunulan bölgeyi koruma altına alacak belirli yasakların belirli saatlerde uygulanması yöntemidir.

Tam kapanma ise uygulamaya alınan bölgedeki tüm resmi kurumların kapalı olduğu, işyerlerinin kapalı tutulduğu, belirlenen istisnai durumlar dışında genel olarak uygulanan sokağa çıkma yasağı kısıtlaması olarak kabul edilmektedir. Yani ilan edildiği anda belirtilen süre zarfında genel sokağa çıkma yasağı uygulanır. Türkiye koronavirüs salgının başından bu yana tam kapanma uygulamazken Ramazan ayında vaka sayısının 60 bine dayanması ile bir kere daha gündeme taşındı.
Yorumlar (0)