Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı Sonrası Son Dakika Açıklaması: Kafe ve Restoranlar Açıldı Mı?

Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ulusa sesleniş konuşması için kameraların önüne geçerek yerinde karar dönemi ile alınan son kararları duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı Sonrası Son Dakika Açıklaması: Kafe ve Restoranlar Açıldı Mı?
Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ulusa sesleniş konuşması için kameraların önüne geçerek yerinde karar dönemi ile alınan son kararları duyurdu. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı, yüz yüze eğitim ile restoran ve kafelerin açılıp açılmayacağı sorusu vatandaşların gündeminde olan ve en fazla yanıt aranan ilk 3 soru olarak öne çıkıyordu. Konu hakkında beklenen karar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulmuş oldu.

Milyonlarca kişinin çalıştığı kafe ve restoranlar için beklenen son dakika açıklaması geldi. Milyonlarca kişinin işsiz kalmasına ve ücretsiz izne çıkarılmasına neden olan restoran ve kafelerin bugün itibari ile açıklanan kararlar ile açılıp açılmayacağı, hangi illerde açılacağı, hangi koşullarda ve şartlarda hizmet vereceği belirlenmiş oldu.

RESTORAN VE KAFELERDE HANGİ ÖNLEMLER ALINACAK, 45 DAKİKALIK SÜRE SINIRLAMASI OLACAK MI?

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Alper Şener konu hakkında yapmış olduğu değerlendirmesinde kafe ve restoranların açılıp açılmayacağı yönündeki soruya "Kesinlikle HES kodu ile bu alanlara giriş yapılmalı. Seyrelme mutlaka uygulanmalı, alanın metrekaresine göre müşteri sayısı belirlenmelidir. Hava sirkülasyonunun daha kısıtlı olduğu, kapalı alanlarda virüs 15 dakika sonra büyük bir hızla yayılıyor. Bu nedenle oturma sürelerinin mutlaka kısıtlanması gerekiyor. Kırmızı ve turuncu olan riskli yerlerde akşam 21:00'den sonra kapatılması kararının alınması ya da bu yerlerde açılmaması gibi kararlar alınabilir" değerlendirmesinde bulunmuştu. Özellikle de 45 dakikalık süre sınırlandırması büyük tartışmalara neden olmuştu.1 MART 2021 SON DAKİKA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KAFE VE RESTORAN AÇIKLAMASI: KAFELER VE RESTORANLAR AÇILACAK MI?

Kafeler, çay bahçeleri, restoranlar, kıraathaneler çok riskli iller dışında kalan tüm illerde yüzde 50 kapasite ile Türkiye genelinde açılmış oldu. Yukarıda yer alan haritada bulunan kırmızı renkli illerin dışında kalan tüm illerde restoran ve kafeler sabah 07:00 ile 19:00 saatleri arasında açıldı.

Haritada kırmızı renkli olarak gösterilen Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Osmaniye, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Adıyaman illerinin dışında yer alan tüm illerde restoran, kafe, çay bahçesi, pastahane, tatlıcı ve kıraathane gibi yerler açılmış oldu.
Yorumlar (0)