Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika İstanbul Sözleşmesi ve Aşı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma namazı çıkışı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul Sözleşmesi, irtica tartışması açıklaması geldi. Türkiye'de aşılama ne zaman bitecek, hayat ne zaman normale dönecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika İstanbul Sözleşmesi ve Aşı Açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma Namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. İstanbul Sözleşmesi, irtica faaliyetleri iddiası ve aşılama konusu hakkında açıklamalarda bulundu.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN ÇIKMA KARARI MECLİS TARAFINDAN İPTAL EDİLEBİLİR Mİ?

Basın mensuplarının sorusu üzerine meclisin İstanbul Sözleşmesi kararına müdahale edemeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan "Muhalefet bu işleri bilmiyor. Bu meclisin alabileceği bir karar değil. Bizim burada Cumhurbaşkanlığı olarak almış olduğumuz bir karar var ve be karar tamamen yasaldır. Yasalara uygun olarak alınmış bir karardır. Bunlar ne yazık ki pek çok şeyi karıştırıyorlar. Uluslararası anlaşmaların altında mıdır, üstünde midir?

Biz bu konu hakkında bir karar aldık ve bildirdik. Onlarda 3 ay sonra bu karar ile ilgili olan kararlarını açıklayacaktır. Böylelikle biz İstanbul Sözleşmesinden çıkmış olacağız. Bizimle alakalı değil" dedi.

TÜRKİYE'DE AŞILAMA ÇALIŞMALARI NE ZAMAN BİTECEK, HAYAT NE ZAMAN NORMALE DÖNECEK?

Aşı temini konusunda Çin Dışişleri Bakanı ile  bir kere daha görüştüğünü belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Temenni ederiz ki mayıs haziran gibi bu iş tamamlansın, bitsin. Yaz mevsimine de huzurlu bir şekilde girmiş olalım. Biz hazırlıklarımızı yapıyoruz ve Çin'den aldığımız aşıların dışında, Çin Dışişleri Bakanı ile de bunları etraflıca görüştü" diyerek aşılamanın Haziran ayına kadar bitmesini planladıklarını ve yaz mevsiminin bu sayede daha huzurlu geçirmeyi planladıklarını dile getirdi.

Yerli aşı için de çalışmanın sürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan aşıyı insanlar için en tesirli kaynak olarak gördüklerini söyledi.
Yorumlar (0)