GÜNDEM

Cumhurbaşkanlığından Son Dakika Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Parlamenter Sistem Açıklaması!

Özellikle de muhalefet partileri tarafından son dönemde sık sık gündeme taşınan Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi değişikliği ve parlamenter sistem değişimi hakkında son dakika açıklaması yapıldı.

Özellikle de muhalefet partileri tarafından son dönemde sık sık gündeme taşınan Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi değişikliği ve parlamenter sistem değişimi hakkında son dakika açıklaması yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum son dönemde sıklıkla gündeme gelen parlementer sisteme dönüş hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜŞ YAPILACAK MI?

Muhalefet partileri tarafından sıklıkla gündeme taşınan parlamenter sisteme dönüş hakkında Sabah Gazetesi yazarlarında İsa Tatlıcan’a açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum kapıyı kesin olarak kapattı. 

Mustafa Kemal Atatürk, İnönü ve Bayar’ın da partili Cumhurbaşkanı olduğunu iddia eden Uçum “Çoklu yani çok başlı yönetim hayalini siyaset diye pazarlıyorlar. Parlamenter Sisteme dönerek bakanlıkları paylaşmak ve kendilerine küçük çıkar grupları üzerinden yeni hakimiyet alanları oluşturmak istiyorlar. Yani milli egemenliği parçalamak istiyorlar. Bu bir hayaldir.

Parlamenter sisteme geçiş geriye gidiş demektir. Nasıl ki Cumhuriyet’ten sonra öncesine dönüş, çok partili sisteme geçtikten sonra tek partili sisteme dönüş mümkün olmadıysa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden de Parlamenter sisteme geri dönüş asla mümkün olmayacaktır” diyerek hükümet olarak böyle bir değişikliğin gündemlerinde olmadığını kesin olarak dile getirdi. 

Muhalefet partilerini eski Türkiye hayali kurmakla itham eden Uçum nasılsa tek partili sistemden çok partili sisteme geçiş yapıldıktan sonra bir daha Türkiye’de tek partili sisteme dönüşün mümkün olmadığını belirterek, parlementer sisteme de dönüşün mümkün olmadığının altını çizdi. Türkiye’de artık parlamenter sisteminin bir daha mümkün olmadığını belirten Uçum muhalefetin bu beklentisinin hayalden öteye geçemeyeceğini dile getirdi. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir