E-Devlet'ten Yeni Hizmet! İstemediğiniz SMS'leri Aramaları Engelleme Ekranı

E-Devlet yeni bir hizmeti daha uygulamaya geçirmeye hazırlanıyor. Bu hizmet kapsamında vatandaşr istemedikleri SMS'ler için iptal işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilecek. İşte e-Devlet'te yer alacak yeni uygulamanın tüm detayları.

E-Devlet'ten Yeni Hizmet! İstemediğiniz SMS'leri Aramaları Engelleme Ekranı

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında yeni uygulamanın ilk bilgileri paylaşıldı. 

Bakanlık tarafından yapılan basın açıklamasına göre; vatandaşlar e-Devlet'te yer alacak olan hizmet üzerinden istemedikleri SMS'leri iptal edebilecekler, engelleyebilecekler. Uygulama SMS ile sınırlı olmayıp sesli aramalarda kontrol edilebilecek. 

E-DEVLET'TEN YENİ HİZMET -  İSTENMEYEN SMS, SESLİ ARAMALAR ENGELLENEBİLECEK

Ticaret Bakanlığı vatandaşların en çok şikayet ettikleri konulardan olan onaysız elektronik iletiler için çok önemli bir adım atıyor. Bu tür elektronik iletilerin tüketicilere gönderilmeden engellenmesini sağlamayı hedefleyen bakanlık Elektronik İleti Yönetim Sistemini (İYS) devreye sokuyor. Elektronik İleti Yönetim Sistemini kullanacak olan vatandaşlar ileti onaylarını tek bir noktadan görebilecek, kontrol edebilecek ve reddetme hakkını kullanabilecek.

Vatandaşlar uygulamaya girmeye hazırlanan bu sistem sayesinde; tüm ticari elektronik ileti onaylarını bir ekran üzerinden düzenleyebilecekler. İstedikleri firmalar, kurumlar için SMS onayı açacak olan vatandaşlar, istemedikleri iletileri tamamen engelleyebilecekler. 

16 ŞUBAT'A KADAR ONAY VERİP, ENGELLEME YAPILABİLECEK

Vatandaşlar ticari elektronik iletilere ilişkin onaylarını bugünden itibaren 16 Şubat'a kadar e-Devlet üzerinden veya Elektronik İleti Yönetim Sistemini (İYS) adresinden kontrol edebilecek ve onay tercihlerini değiştirebilecek.

Elektronik İleti Yönetim Sistemini (İYS) Kullanım Görselleri

Telefon Numarası Onayı

Onay Seçim Ekranı

E-DEVLET'TEN SİSTEME NASIL ULAŞILIR?

Vatandaşlar kendilerine ait T.C. kimlik numaları ve şifreleri ile e-Devlet'e giriş yapacaklar. Sisteme giriş yapan vatandaşlar daha sonra Elektronik İleti Yönetim Sistemini (İYS) hizmetlerine ulaşacaklar. Bu ekran üzerinden adım adım aşamaları takip edcek vatandaşlar onay ve engelleme işlemlerini gerçekleştirecekler. 

Emlak365.com