e-Devlet Üzerinden En Çok Kullanılan Hizmetler: SSK 4A Hizmet Dökümü, Pandemi Yardımı Ön Başvurusu, Sosyal Yardım Bilgileri

e-Devlet sistemi üzerinden artık çok sayıda işlem yapılabiliyor. Vatandaşların her alanda ve çeşitli kurumlar üzerinde ki resmi işlemlerini gerçekleştirebildikleri e-Devlet platformuna ilişkin bazı veriler açıklandı. Bu verilerde vatandaşların en çok kullandıkları işlemler araştırıldı.

e-Devlet Üzerinden En Çok Kullanılan Hizmetler: SSK 4A Hizmet Dökümü, Pandemi Yardımı Ön Başvurusu, Sosyal Yardım Bilgileri

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç yapmış olduğu konuşmasında eD-Devlet üzerinden sağlanan hizmetlere ilişkin bilgiler verdi. Açıklamalarında kamu kurum ve kuruluşlarının, özel sektörün, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin birçok hizmetine e-Devlet üzerinden ulaşıldığını ifade etti. 

E-DEVLET'TE EN ÇOK KULLANILAN İŞLEMLER

E-Devlet üzerinden sağlanan işlemler nedeniyle artan kullanıcı sayısına vurgu yapan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç 13 Eylül itibarıyla 50 milyon 20 bin 804 kullanının e-Devlet üzerinden işlemler yaptığını ilan etti. 

Açıklamalarında kullanıcıların en fazla kullandıkları işlemlere ilişkin de bilgiler veren Ali Taha Koç listeyi açıkladı. 

Vatandaşlar e-Devlet üzerinden en fazla Sosyal Güvenlik Kurumunun 4A Hizmet Dökümünü inceliyorlar. Bu zamana kadar bu hizmet için 111 milyon 892 bin 759 sorgulama yapıldı. Listenin ikinci sırasında ise ile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu bulunuyor. Bu hizmet ise 111 milyon 148 bin 326 defa arandı. Listenin çüncü sırasında ise yine Aile Bakanlığı hizmetlerinden Sosyal Yardım Bilgileri hizmeti yer alıyor. Bu hizmet için ise 85 milyon 519 bin 479 sorgulama yapıldı. 

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç açıklamalasında ayrıca bazı ödemelerin de e-Devlet üzerinden yapıldığını vurgulayarak "Yoğun ilgi gören ve açılış tarihi olan 9 Haziran'dan bu yana 37 milyondan fazla kullanılan ilk bütünleşik hizmet 'Araçlarım' ile kullanıcılar; araçlarına ait sigorta, ceza, muayene, otoyol geçişi, borç durumu gibi birçok bilgiyi görüntüleyip vergi ve trafik cezası ödeme işlemelerini gerçekleştirebiliyorlar." açıklamasında bulundular. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)