Eber Gölü Kurudu, Çöl Oldu!

Türkiye'nin su kaynakları teker teker kuruyarak yok olmaya devam ediyor. Bunlardan biride Eber Gölü oldu. Eber gölü kurudu...

Eber Gölü Kurudu, Çöl Oldu!

Ege bölgesi gölleri arasında yer alan Eber Gölü ne yazık ki kurudu. Afyon sınırları içerisinde kalan göl, gölü besleyen su kaynaklarının kesilmesi üzerine ne yazık ki tamamen kurudu. 

Eber Gölü'nün kuruması Türkiye'nin bir su kaynağını daha yitirmesi üzüntüsü yaratırken aynı zamanda gölden geçimini sağlayan Derekarabağ Köyü sakinlerini de zorda bıraktı. 

Köy Sakinleri Gölün Tarıma Açılmasını İstiyor 

Yıllarca geçimini gölden sağlayan köy halkı gölün kuruması ile mağdur olurken konu hakkında açıklamada bulunan Derekarabağ Köyü Muhtarı Yaşar Kandemir Haber Türk Gazetesi haberine göre "Sultan Dağı ve Afyonkarahisar tarafından sular geliyordu ama önünü kestiler.

Gölet ve baraj yaptılar. Gölün bütün kaynaklarını kestiler. Su gelmiyor hiçbir yerden. Sadece yağmur yağarsa geliyor. Balık, balıkçılık bitti, hiçbir şey kalmadı. Sadece saz türü var şu an. Burası tarıma elverişli en azından tarıma açılsın. En az burada 10 bin dekar arazi var. Çöl oldu burası. Tarla sahibi olmayan onlarca kişi var onlara verseler herkes eker kazanır" diyerek mağdur olduklarını söyledi. 

Gölün Su Kaynağı Beslenirse Kurtarılabilir! 

Geçimlerini gölden sağladıklarını belirten köy halkı ise devletten yardım istedi. Köyde yaşayanlardan Habib Pınar "Burada balıkçılık da vardı, alabalık da vardı. Ben aşağı yukarı 15 yıldır kamış ihracatıyla uğraşıyorum. 4 sene evvel kendi şirketimi kurdum. Burada 13 köy bu çatı kamışından yararlanıyor. Biz bu malların Avrupa ülkelerine ihracatını yapıyoruz.

Buradaki vatandaş bundan geçimini sağlıyor. Kadınlar da iş sahibi oluyor, işsiz kimse kalmıyor. Hayvancılık da var ama ağırlıklı burası gölden geçimini sağlıyor. Eber Gölü'nden geçinen 4 belediye ve 13 köy var. Eber Gölü bu sene kan ağlıyor. Bir yangın çıkmış olsa vatandaş aç kalacak.

Çalışacak hiç iş sahası yok, tarımsal alan yok, sulama yok, bizlerin sayesinde geçim sağlıyorlar. Biz aracı oluyoruz. Tarım sahası yok burada. Çoluk çocuk mahvoluyor. Kütahya tarafından Eber Gölü'ne gelen su kaynakları var. Devletimiz bir el atarsa onları buraya ilave ederlerse bu göl kurtulur.

Bu göl kurtulursa vatandaşta kurtulur. 20 bin, 30 bin insan buradan fabrika gibi ekmek yiyor. Eğer bizler de olmasak bu köylünün hali zor. Bu sene kamış var ama yağmur olmazsa seneye olmaz. Burası geçen sene suydu bu sene hiç yok yani tamamen kurudu. Eber Gölü'nden Türkiye’ye döviz geliyordu. Avrupa’ya ihracat edip ülkemize döviz getiriyorduk" dedi. 

Haber Kaynağı: emlak365.com

NOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"

Yorumlar (0)