Ekvador Gezi Rehberi

Ekvador Gezi Rehberi
Ekvador'da nerelere gidilir, gezilecek yerler nereler? Ekvador'un tarihi ve doğal güzellikleri nereler?

Ekvador'da nerelere gidilir, gezilecek yerler nereler? Ekvador'un tarihi ve doğal güzellikleri nereler?

Ekvador’da gezilecek yerler, doğa ve kültürün birleştiği yerlerdir. Ekvador ülkesi amazon havasının maceraya karıştığı, tropik yağmur ormanlarının gezginleri çağırdığı ve aynı zamanda lüks şehir hayatının da bulunduğu bir yerdir. Ekvador’da yaşam için halk daha çok dağlık bölgeleri tercih etmiştir. Amazon’un tropik yağmurlarının keyfini çıkarmak isteyenler daha çok Ekim’den sonra gidebilirler. Yağışsız bir gezi isteyenler ise yaz mevsimini tercih edebilirler. Ekvador’un başkenti Quito, dünyanın ikinci yüksek başkentlerinden biridir. Ekvador ülkesinin dili İspanyolca’dır. Dünyanın 0 enleminde bulunan bu ülkeyi gezmek için birçok neden vardır.

Ekvador’da Gezilecek Tarihi Yerler

Ekvador’daki tarihi mekanlar daha otantik bir gezi arayışında olanlar için oldukça uygundur. Geniş bir tarihi kültüre sahip Ekvador’da daha çok kolonilerin oluşturduğu mimari yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Gezilip görülmesi gerekilen tarihi yapılar şunlardır:


Koloni Şehirleri: Ekvador’da koloni dönemine ait şehirlerin mimarileri oldukça dikkat çekicidir. Aynı zamanda bu mimarileri ile meşhur koloni şehirleri UNESKO’nun dünya tarih misarı listesinde yer almaktadır.

Compania de Jesus Quito: Bir Katolik kilisesidir. Barok mimarisinin en güzel eserlerinden biridir. Ekvador’un en çok turist çeken tarihi mekanlarındandır.

Old Cathedral of Cuenca: Eskiden kolonilerin Katolik kilisesi olarak kullanılan bu bina günümüzde müze olarak ziyaretçilere hizmet vermektedir.

Antropoloji ve Çağdaş Sanat Müzesi: En çok sanatseverlerin ilgisini çekebilecek sanat eserlerinin yer aldığı müze Ekvador’un Guayaquil kentinde bulunmaktadır.

Ingapirca: Dünyadaki en büyük bilinen İnka kalıntıları olduğu bilinmektedir.


Ekvador’da Gezilecek Modern Mekanlar

Ekvador’daki modern mekanlardan çok doğa güzellikleri dikkat çekmektedir.


Salinas: Pasifik Okyanusu’nda bulunan şehir sörfçülerin ve yatçıların en seveceği kıyıya sahiptir. Kıyı boyunca uzanan lüks binalar ile küçük Miami olarak da adlandırılmaktadır. Gidilecek en güzel zaman Aralık ayıdır.

Otavalo: And Dağları eteklerinde kurulmuş renkli bir pazardır. Geleneksel el işlerinin satışının yapıldığı Pazar oldukça kalabalık ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Cuenca: Sömürge döneminin izlerini taşıyan bir şehirdir. Farklı kültürel yapıların sergilenebildiği bir dokuya sahiptir.

Mitad del Mundo: Ekvator çizgisi olarak da bilinen bu mekan oldukça ilginç bir yerdir. Herkesin kabul ettiği gerçekte var olmayan ama dünyayı kuzey ve güney olarak ikiye ayırdığı düşünülen ekvator çizgisi tam olarak buradan geçmektedir. Ve burada bulunan bir anıt, güneş müzesi mutlaka gezilmesi gerekilen yerlerdendir.

La Ronda Sokakları: Bu bölgedeki sokaklar daha çok Ekvador gece hayatını eğlenceli geçirmek için gezilebilir. Kafe ve barların bulunduğu bu sokak oldukça hareketli bölgelerden biridir.


Ekvador’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Elvador’daki doğa harikaları saymakla bitmez fakat en önemlilerini genel olarak Amazon yağmur ormanları, volkanik dağlar, Pasifik Okyanusu kıyıları olarak sıralanabilir. Ekvador doğanın en güzel biçimde sergilendiği ülkelerin başında gelmektedir. Ekvador coğrafi güzellikleri ile öne çıkan bir ülkedir. Bu doğa güzelliklerinden en çok gidilmesi gerekilen yerler şunlardır:


Glapagos: Glapagos Adaları Ekvador hakimiyetinde olan adaların ismidir. Bu alanda dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz canlıların yaşamlarını görebilirsiniz. Charles Dardwin’in evrim teorisi düşüncesine ilham olan yer olarak bilinmektedir. Bölgeye ulaşmak için Quito’dan kalkan gemilere binilmesi gerekiyor. Mesafe biraz uzak olsa da Ekvador’da yapılan bir gemi yolculuğu muhteşem manzaraların izlenmesini sağlayabilir.

Quilotoa: Bir krater gölüdür. Yaklaşık olarak 3914 metre yükseklikte yer almaktadır.

Ekvador Volkanları: Ekvador aynı zamanda volkanlar ülkesi olarak da bilinmektedir. 62 tane volkan bulunan Ekvador’da volkanların çoğu hala aktiftir.

Cotopaxi: Dünyanın en aktif volkanı olarak bilinmektedir.


Ekvador’un Meşhur Yemekleri

Ekvador’un geleneksel yemekleri ağırlıklı olarak deniz ürünlerinden oluşmaktadır. Istakoz başta olmak üzere çok çeşitli deniz canlıları ile pişirilen yemekler mevcuttur. Egzotik yemekleri de oldukça meşhurdur. Özellikle tropik meyveler gidilince yenilmesi gereken önemli lezzetlerdendir. Dünyanın en iyi yetişen muzları bu ülkededir. Patatesin anavatanı olarak bilinir. Özel baharatlar ve tropik lezzetler ile çok farklı tatların buluştuğu zengin bir mutfağa sahiptir. İklim farklılıkları ve coğrafi konumu sebebiyle oldukça kaliteli ve çeşitli bir mutfağa sahiptir. Bunların en meşhur olanları şunlardır:


Churrasco- Tallarin: Bir çeşit noodle türü olan bu yemek geleneksel bir lezzet sayılmaktadır.

Ceviche: Istakoz yemeğidir. Genellikle asitte bekletilerek pişirilmiş bir deniz ürünü ile yapılır.

Locro: Ekvador 100 den fazla patatesin yetiştiği bir ülkedir. Locro, patates çorbası olarak bilinmektedir. Ekvador’da patates ile yapılan çok sayıda lezzetli tarif bulunmaktadır.

Humitas: Mısır yemeği olarak da bilinen humitas, farklı aromasıyla geleneksel bir yemektir.


Ekvador’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Ekvador’da yapmadan dönmemeniz gerekenler daha çok doğa ile ilgili aktiviteler olacaktır. Küçük ama kompakt bir yapıya sahip bu ülkede mutlaka yapılması gereken doğa aktiviteleri şunlardır:


Montinata: Montinata’da sörf yapılması gerekenler arasında sayılabilir.

Amazon gezisi: Mutlaka Amazon yağmur ormanlarında bir keşif gezisi yapılmalıdır.

Quilotoa: Bu bölgedeki volkanların manzarasına karşı yürüyüş aktivitesi mutlaka yapılmalıdır.

And Dağları: And dağlarında yürüyüş veya bisiklet gezileri yapılması gereken aktivitelerden biridir.

Ekvator Çizgisi: Mutlaka Ekvaor çizgisinin olduğu var sayılan bölgeyi ziyaret etmelisiniz.

Dünyanın sonundaki salıncak: Bir uçurum kenarında kurulmuş olan salıncak mutlaka görülmelidir.


Ekvador’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ekvador’daki tatiliniz için uyarıların en başında Ekvador ve Bolivya gibi ülkelere gitmeden önce sağlığınızın deniz seviyesinden yüksekte yaşamaya elverişli olup olmadığını araştırmanız olacaktır.


Tüm Latin ülkelerinde görüldüğü gibi Ekvador’da da hırsızlığa karşı önlem almanız gerekecektir.

Quito’da gezerken kaldırımı olmayan sokaklar vardır ve buralarda trafiğe çok dikkat edilmelidir.

Quito El Panecillo bölgesi güvenli bir bölge değildir.

Pasaportunuzun mutlaka yanınızda olmasına dikkat etmelisiniz.