Elektrik Fiyatları Yükseldi, Güneş Enerjisine Talep Patladı: Devlet Destekli Güneş Paneli Nasıl Alınır?

Devlet destekli güneş paneli nasıl alınır, yazımızı hazırladık. Devlet destekli güneş paneline sahip olmak için sayfamızı inceleyerek ihtiyacınız olan güneş paneline kısa sürede sahip olabilirsiniz.

Devlet Destekli Güneş Paneli Nasıl Alınır?

Devlet destekli güneş paneli almak için bazı şartları taşımanız gerekir. Başvuru için en önemli şartların başında gelen,  ülkemizde yıl boyunca en fazla güneş alan şehirlerde gez kurulumu yapılmaktadır. KOSGEB'in sunduğu solar panel desteğinden yararlanmak için ülkenin güneş enerjisinden rahatlıkla yararlanabileceğiniz, enerjiyi etkin bir şekilde kullanılabileceğiniz yerlerde kurulum yapılır. Devlet destekli güneş paneli alma için KOSGEB güneş paneli desteği verdiği 1 ve 2. grup iller şunlardır: 

Birinci Gruptakiler: Antalya, Ankara, Bursa, Muğla, İzmir, İstanbul

İkinci grup iller ise: Adana, Aydın, Çanakkale, Bolu, Edirne, Yalova, Isparta, Denizli, Konya, Kayseri, Tekirdağ Sakarya

Yenilenebilir Enerji Desteğinden Faydalanmak İçin Hangi Şartları Taşımak Gerekir?

Elektrik Fiyatları Yükseldi, Güneş Enerjisine Talep Patladı: Devlet Destekli Güneş Paneli Nasıl Alınır?

Yenilenebilir enerji desteğinden faydalanmak için şu şartları taşımanız gerekir:

  • Geri ödemesi 5 yıldan az olan projelerin yanı sıra KDV hariç toplam bedeli en fazla 1 milyon Türk lirası olan proje bedelinin en çok %30'u gibi olacak şekilde devlet tarafından yenilenebilir enerji desteği olarak verilir.

  • Elektrik üreten insansı tüzel kişiler dışında toplam yıllık enerji harcaması bin TEP ve daha çok olan Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı faaliyet gösteren üretim yapan işletmeler enerji desteği sağlamaktadır.

KOSGEB Yenilenebilir Enerji Desteği 

KOSGEB yenilenebilir enerji desteğinin üst limiti 30.000 TL'dir. Geri ödemesiz olarak verilen destek, etüt çalışmalarına göre farklılık gösterir. Öneri çalışmasında verilen destek miktarı 200 ile 500 TEB için 1500 TL'dir. 501 ve üzeri için 2000 TL desteği verilmektedir. Detaylı etüt miktarları ise şu şekildedir:  200 ila 500 TEB arası 15.000 TL, 501 üzeri için 20.000 TL destek sağlanmaktadır. Verimliliği artırıcı proje destek miktarları ise şu şekildedir: 200 ile 500 TEB arası 3000 TL, 501 ve üzeri için 5.000 TL verilir. Devlet destekli güneş paneli alma, enerji yöneticisi eğitim desteği için 200 üzeri için 3000 TL destek sağlanmaktadır.