Emekli Amirallerin Ardından CHP'li Eski Milletvekilleri De Bildiri Yayınladı

Emekli amiraller tarafından yayınlanan bildirinin yankıları devam ederken bir bildiri de CHP'nin eski milletvekillerinden geldi. CHP'li eski milletvekilleri Kanal İstanbul ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkında bir bildiri yayınladılar.

Emekli Amirallerin Ardından CHP'li Eski Milletvekilleri De Bildiri Yayınladı
Kanal İstanbul ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkında emekli amirallerin yayınladıkları bildiri Türk siyasetinde sert tartışmaların yaşanmasına neden oluyor. İktidar bu bildirinin darbe çağrısı anlamına geldiğini savunurken muhalefet ise darbe çağrısı yapılmadığını iddia etmeye başladı. Bildiriye imza atan emekli amirallerin bir kısmı için gözaltı kararı verilirken tartışmaları alevlendirecek bir gelişme yaşandı. CHP'li 96 eski milletvekili tarafından aynı konuda bir bildiri yayınlandı.

KANAL İSTANBUL YAPILAMAZ BİLDİRİSİ

“Cumhuriyetimizin temel nitelikleri tartışılamaz! Kanal İstanbul yapılamaz! Montrö tartışmaya açılamaz!” başlığı ile yayınlanan bildiride, “Önce 126 eski büyükelçi Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi ile alakalı bir açıklama yaptı. Ardından 103 emekli amiral konu dahkkında uzman sıfatıyla görüşlerini bildirdiler. Kişilerin, grupların veya kurumların ülke çıkarları söz konusu olduğunda görüş açıklamasından daha doğal ne olabilir? Bu hak olduğu kadar aynı zamanda yurttaşlık görevidir. Anayasaya aykırı bir şekilde Cumhurbaşkanı tarafından İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesinin verdiği cesaretle hızlandırılan Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi tartışmaları nedeniyle bu açıklamayı yapmak zorunluluk haline geldi.” ifadeleri kullanıldı.

TOPLUMUN SUSTURULMASI KABUL EDİLEMEZ AÇIKLAMASI

CHP'li eski milletvekilleri tarafından yayınlanan bildirinin devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı çeşitli emelleri olan devletlerin çıkarlarına hizmet edecek olan Kanal İstanbul'un yapımında ısrar edilmesini, Lozan Antlaşması'ndan sonra en büyük diplomasi başarısı olan ve İstanbul ile Çanakkale boğazları üzerindeki mutlak egemenliğimizi sağlayan Montrö Sözleşmesi'nin tartışılmaya açılmasını bizler de doğru bulmuyoruz. Ülkemizin geleceğini ilgilendiren konularda kamuoyunu bilgilendirmek temel bir anayasal haktır. Toplumun susturulması, sindirilmesi, korkutulmaya çalışılması kabul edilemez.”

CHP'li eski milletvekilleri Kanal İstanbul konusunda uyarıları nedeniyle emekli amirallerin darbecilikle suçlanmasını kabul etmediklerini ifade ederek, “Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi hakkındaki itirazlarını yurttaşlık hakkını kullanarak kamuoyu ile paylaşanlara yönelik tehdit, saldırı, korkutma, suçlama, sindirme ve soruşturma gibi girişimler kabul edilemez. Bu yaklaşımı ve bu girişimleri kınıyor ve Türkiye'nin halen daha bir hukuk devleti olduğunu hatırlatıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş ilkeleri, temel feslefesi ve kurumları vicdansız darbelerle yıkılmaya çalışılırken düşünce açıklama hak ve özgürlüklerini kullanan kişilerin darbecilikle suçlanmasını, bu yolla baskı altına alınmalarını esefle karşılıyoruz.” sözlerini kullandılar.

Öte yandan CHP'li eski milletvekilleri tarafından yayınlanan bildiride Çetin Soysal, Güldal Mumcu, Kemal Anadol, Nur Serter, Osman Korutürk, Şahin Mengü, Süleyman Çelebi, Tolga Çandar, Uluç Gürkan gibi isimlerin imzası bulunuyor.
Yorumlar (0)