Gıda Fiyatlarına Fahiş Zamlara Karşı 4'lü Sistem Önlemi! Kimse Zam Yapamayacak

Gıda Fiyatlarına Fahiş Zamlara Karşı 4'lü Sistem Önlemi! Kimse Zam Yapamayacak
Sürekli olarak yükselen gıda fiyatları için mücadele konusunda kritik adım atıldı. Merkez Bankası devreye girdi, Ekim ayı için hazırlık başladı!

Gıda fiyatlarında yaşanan dalgalanma hem evlerin mutfaklarını hem de enflasyon rakamlarını vurmaya devam ederken Merkez Bankası enflasyon yangınını söndürecek yeni bir adımı atmaay hazırlanıyor.

Yapılan açıklamada yeni sistemin Ekim ayında devreye gireceği duyurulurken 4'lü sistem sayesinde bu sene ayçiçek yağı başta olmak üzere pek çok ürüne gelen ani fiyat zamlarının kesin olarak engelleneceği belirtildi.

GIDA FİYATLARINA FAHİŞ ZAM DALGASI ÖNLENECEK!

Yapılacak olan yeni düzenlemede sona gelinirken Ekim ayı itibari ile sistemin devreye girmesi bekleniyor. Böylelikle kış mevsiminin etkisi ile hızla artan gıda fiyatları da kontrol altına alınmış olacak. 4 önemli sistem birden devreye alınırken bu önlemlerin son halkasında vatandaş zam dalgasına karşı koruma altına alınmış olacak.

Yapılan açıklamaya göre yeni sistemin ilk hamlesi olarak tarlada ve halde kalan sebze ve meyve gibi ürünler piyasaya kazandırılacak. Kurulacak olan dijital pazar ile bu ürünler vatandaşa sunulacak. Çiftçiler satamadıkları ürünler için uygun pazar bulurken esnaf ve vatandaşta istediği kaliteye sahip ürünü bulabileceği yeni bir pazara kavuşmuş olacak.

İkinci adımda ise erken uyarı sistemi kurulacak. Merkez Bankası erken uyarı sistemi ile sıcaklık, yağış, don, dolu, hastalık, güneş ışığı gibi riskler tüm bölgelerde anlık tespit edilerek ortaya çıkabilecek arz eksiklikleri ürün bazında belirlenecek, erken önlemler devreye alınacak.

Üçüncü adımda son dönemde artan israf önlenirken son adım olarak ise Merkez Bankası geçici arz eksikliğinden kaynaklanan piyasa dengesizliklerine söz konusu arz eksiklikleri fiyatlara yansımadan önce geçici dış ticaret tedbirlerini devreye alacak. Böylelikle ani ve şok zam dalgaları engellenecek.