GÜNDEM

Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman, Nasıl Sona Erecek? İşte Konuşulan Tarih!

Türkiye'de hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının uygulanmasına devam ediliyor. Vatandaşlar bu yasakların ne zaman sona ereceğini merak ediyorlar. İşte hafta sonu sokağa çıkma yasağının kaldırılması için düşünülen tarih...

Türkiye'de hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının uygulanmasına devam ediliyor. Vatandaşlar bu yasakların ne zaman sona ereceğini merak ediyorlar. İşte hafta sonu sokağa çıkma yasağının kaldırılması için düşünülen tarih…

Türkiye’de koornvairüs önlemleri kapsamında bir süredir hafta sonlarında sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. Vatandaşları oldukça bezdiren ama gerekli olan bu yasakların ne zaman sona ereceğine dair çok büyük bir merak yaşanıyor.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN KALACAK?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında haftalardır Türkiye’de sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bu kapsamda vatandaşlar Cuma akşamları saat 21:00 ile Pazartesi sabahı saat 05:00 arasında evlerinde olmak zorunda kalıyorlar. Yalnızca istisna durumunda olan vatandaşların belgelendirmeleri şartıyla sokağa çıkmalarına izin veriliyor.

VAKA SAYILARINDA GERİLEME BAŞLANDI!

Sokağa çıkma yasakları sayesinde koronavirüs salgınında Türkiye’de ciddi bir gerileme meydana geldi. Günlük koronavirüs tablosu incelendiğinde vaka sayılarında yüzde 60’lık bir düşüş gözlemlenmeye başlandı. Bu gerilemenin ölüm oranları ile ağır hasta sayılarına da yansımaya başladığı görüldü. Vatandaşlar ise hafta sonu sokağa çıkma yasağının ne zaman kaldırılacağına dair sorulara yanıt aramaya başladılar.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARINDA GEVŞEME NASIL YAPILACAK?

Yetkililerin ve Bilim Kurulu üyelerinin zaman zaman yaptıkları açıklamalardan elde edilen bilgilere göre hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasağında Mart ayının ikinci yarısından itibaren gevşeme yapılmaya başlanacak. İlk aşamada hafta içi sokağa çıkma yasağının başlangıç saati 21:00’dan 23:00’a çekilecek. Ardından ise hafta sonu sokağa çıkma yasağında gündüz saatleri yasak kapsamından çıkartılacak.

OKULLAR VE LOKANTALAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Kısıtlamaların gevşetilmesi yalnızca sokağa çıkma yasakları ile sınırlı kalmayacak. Okulların ve lokantaların Mart ayı sonuna doğru belirli kurallar dahilinde açılacağı yönünde öngörüler paylaşılmaya başlandı. Özellikle lokanta, kafe ve benzeri işletmelere koronavirüs kurallarına uymak ve HES kodu ile müşteri kabul etmek kaydıyla açılış izni verileceği iddia edildi.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir