Harita Renklendi! Normalleşme, Yeni Kısıtlama ve Tedbir Kararı Beklenen İller Belli Oldu

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan illere göre koronavirüs tablosu ile beraber illere göre son durum belirlenmiş oldu.
Harita Renklendi! Normalleşme, Yeni Kısıtlama ve Tedbir Kararı Beklenen İller Belli Oldu

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan illere göre koronavirüs tablosu ile beraber illere göre son durum belirlenmiş oldu. Yayımlanan harita renklendi. İllere göre renklendirme çalışması sonrasında ilk normalleşme beklenen iller ile yeni kısıtlama ve tedbir kararları beklenen iller de belirlenmiş oldu.

İLLERE GÖRE HAFTALIK VAKA SAYISI VE KORONA TABLOSU RENKLENDİ!

Açıklanan son listeye göre illere göre koronavirüs tablosunda son durum belirlenmiş oldu. Yayımlanan son listede iller vaka sayılarına göre renklendi. Yapılan açıklamaya göre haftalık korona virüs tablosu ile görülen vaka sayısına göre haritada:

Yüz binde onun altında kalan koronavirüs vaka sayısı görülen iller düşük riskli grup içerisinde mavi renk ile,

Yüz binde 11 ile 35 arasında kalan koronovirüs vaka sayısı görülen iller orta riskli grup içerisinde sarı renk ile,

Yüz binde 36 ile 100 arasında kalan koronovirüs vaka sayısı görülen iller yüksek riskli grup içerisinde turuncu renk ile,

Yüz binde 100'ün üzerinde kalan koronovirüs vaka sayısı görülen iller çok yüksek riskli grup içerisinde kırmızı renk ile haritada yer aldı.

Harita Renklendi! Normalleşme, Yeni Kısıtlama ve Tedbir Kararı Beklenen İller Belli Oldu

İLK NORMALLEŞECEK ŞEHİRLER MAVİ RENKLİ ŞEHİRLER OLDU! KISITLAMALARIN GEVŞETİLECEĞİ İLLER HANGİLERİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan ilk açıklamada yerinde karar dönemi ile illere göre kararlar alınacağı belirtilerek "Geçtiğimiz haftalarda iller düzeyinde yüz bin nüfusa düşen haftalık vaka sayılarını paylaşmaya başladık ve salgın yönetiminde yerinde karar dönemine geçeceğimizi duyurmuştuk. Bu verileri her hafta paylaşmaya devam edeceğiz. Belirttiğim parameterlere göre illerimizin risk düzeylerini düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak ilan edeceğiz. Alınan kabine kararlarını da kabine toplantısı sonrasında tensipleri halinde sayın Cumhurbaşkanımız açıklayacaklardır. Yerinde karar dönemiyle birlikte güvenlik güçlerimiz denetimleri artıracak" demişti.

Açıklanan son tablo sonrasında harita renklenmiş oldu. Buna göre haritada en düşük vaka sayısına sahip olan mavi renkli iller Hakkari, Muş, Şırnak, Batman ve Iğdır olarak açıklandı.

VAKA SAYISI EN YÜKSEK OLAN İLLER HANGİLERİ! KIRMIZI OLAN VE YENİ KISITLAMA İLE TEDBİR KARARI ALINMASI BEKLENEN İLLER AÇIKLANDI MI?

Henüz resmi açıklama yapılmasa da vaka sayısı kırmızı olarak haritada yer alan en yüksek risk barındıran iller Osmaniye, Karaman, Aksaray, Trabzon, Tokat, Rize, Samsun, Sakarya, Ordu, Konya, Giresun ve Adıyaman olarak açıklandı. Bu illerden bazılarında yeni yasak kararları açıklanırken tamamen kapanma kararı ve şehirler arası seyahat yasağı ilan edilen bir il henüz bulunmuyor.