Hükümetin B Planı Basına Sızdırıldı! Vaka Sayısı Düşmezse Ramazan Bayramında 9 Günlük Tam Kapanma...

Türkiye'de ne yazık ki koronavirüs vaka sayısı giderek yükselmeye devam ederken yaşanan artış ile beraber kısmi kapanma dönemine geçiş yapılmıştı. Açıklanan yeni tedbir kararları ile yeni kısıtlamalar getirilirken vaka sayısı dün itibari ile 62 bin sınırını aşarken vefat sayısı da 300'e dayandı. Covid 19 tedbirleri için hükümetin B planı ortaya çıkarken, Ramazan Bayramında tam kapanma için uygulanacak yol haritası basına sızdırıldı.

Hükümetin B Planı Basına Sızdırıldı! Vaka Sayısı Düşmezse Ramazan Bayramında 9 Günlük Tam Kapanma...
Türkiye Mart ayı itibari ile illere göre açıklanan koronavirüs risk haritası üzerinden belirlenmek üzere yerinde karar dönemine geçiş yapmıştı. İller vaka sayılarına göre 4 risk grubuna ayrılmış, bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir kararları belirlenmişti.

Bu karar kapsamında çok yüksek riskli kırmızı iller de sıkılaştırma kararları uygulanırken turuncu renkli yüksek riskli illerde Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı kaldırılmış, sarı renkli orta renkli iller ile düşük riskli mavi illerde hafta sonu yasakları kaldırılmış, okullarda yüz yüze eğitime geçiş yapılmıştı.

SIKILAŞTIRMA KARARLARININ GEVŞETİLMESİ İLE YENİ VAKA SAYISI PATLAMA YAŞADI!

Alınan kararlar kapsamında tedbir kararlarının gevşetilmesi ve havaların ısınmaya başlaması ile beraber ne yazık ki oluşan yoğun kalabalık, maske ve mesafe kurallarına uyulmaması ile beraber vaka sayılarında büyük bir hızla artış yaşanmasına neden oldu. Vaka sayısı bir anda adeta patlama yaşarken Türkiye bir anda Avrupa'da en çok vaka açıklayan ülke konumuna gelirken yaşanan artışın ardından yeni tedbir kararlarının alınması kaçınılmaz bir hale gelmişti.

Bu süreçte hastanelerin yoğun bakım doluluk oranlarının artması üzerine tam kapanma gündeme gelirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabine toplantısı sonrası yeni kararlar açıklanmış, Türkiye tam kapanma yerine sıkılaştırılmış tedbir kararlarını içeren kısmi kapanma dönemine geçiş yapmıştı.10 GÜN İÇİNDE VAKA SAYISI 25 BİN BANDINA ÇEKİLEMEZSE YENİ TEDBİR KARARLARI VE RAMAZAN BAYRAMINDA TAM KAPANMA OLABİLİR!

Basına sızdırılan bilgilere göre Türkiye'de 10 gün içerisinde alınan yeni kısmi kapanma kararlarının etkileri takip edilecek. Konu hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Vakalar düşmezse bundan bir sonraki aşama AVM'lerin, kuaför, berber salonlarının kapatılması, okula giden çocukların (8 ve 12'nci sınıflar ile okul öncesi) artık hiçbirinin okula gitmemesi, özel sektör ve kamuda çalışma ile ilgili kısıtlamanın iyice arttırılması gibi bileşenler söz konusu olabilir" diyerek gelebilecek yeni tedbir kararlarını sıraladı.

RAMAZAN BAYRAMINDA 9 GÜNLÜK TAM KAPANMA OLUR MU?

Vaka sayısının 30 bin sınırına çekilememesi durumunda Ramazan Bayramında tam kapanma beklenirken Ramazan Bayramı bu sene 13 Mayıs Perşembe gününe denk geliyor. Bu kapsamda yasak 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü başlayacak ve bayramı da içerisine alacak şekilde 16 Mayıs 2021 Pazar günü sona erecek. Yani toplamda 9 günlük tam kapanma uygulanacak.
Yorumlar (0)