İçişleri Bakanlığı Açıkladı: E Devlet Üzerinden Açık Kapı Uygulaması ile Bayram Harçlığı Başvurusu Alınacak Mı, 500 TL Kurban Parası Mı Dağıtalacak?

İçişleri Bakanlığı son dakika açıklaması yaparak 500 lira Kurban parası yardımı ya da bayram harçlığı dağıtılacağı yönündeki haberler hakkında vatandaşlara bilgilendirmede bulundu. Yapılan açıklamada 500 lira bayram harçlığı ve Kurban Bayramı yardım parası hakkında verileceği para desteği iddiaları yalanlandı. Detaylar haberimizde...

İçişleri Bakanlığı Açıkladı: E Devlet Üzerinden Açık Kapı Uygulaması ile Bayram Harçlığı Başvurusu Alınacak Mı, 500 TL Kurban Parası Mı Dağıtalacak?

Son dönemde çok sayıda haber sitesinde yapılan duyurular ile İçişleri Bakanlığı açık kapı uygulaması üzerinden başvuru yapan kişilere para yardımında bulunulacağı haberlerinin yapılması üzerine resmi açıklama geldi. 

Yapılan resmi açıklama ile açık kapı uygulamasında bayram harçlığı verileceği iddiası yalanlandı. 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI E DEVLET AÇIK KAPI UYGULAMASI İLE BAYRAM HARÇLIĞI VERİLECEĞİ İDDİALARI DOĞRU MU?

Son günlerde sosyal medyada ve bazı internet haber sitelerinde “Kurban Bayramında valilikler ve kaymakamlıklarda bulunan Açık Kapı birimlerinden bayram harçlığı dağıtılacağı” yönünde asılsız haberlerin yer aldığı görülmektedir.

2017 yılında İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan ve daha sonra aşama aşama 81 il valiliği ve 161 ilçe Kaymakamlığında faaliyete geçen Açık Kapı şube müdürlükleri ve Açık Kapı şefliklerinin temel görevi, vatandaşlarımızın kaymakamlık ve valiliklerdeki iş ve işlemlerinde yardımcı olmak, şikayet ve taleplerini kaydederek bunların etkin şekilde takibini yapmak ve vatandaşlarımızı, takibi yapılan işlem, şikayet veya talepleri hakkında bilgilendirmektir.

Görev tanımından da anlaşılacağı üzere, Açık Kapı birimlerimizin sözkonusu haber ve paylaşımlarda yer aldığı gibi sosyal yardım yapabilmesi mümkün değildir. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda da yanlış bilgiye dayalı benzer paylaşımlara rastlanılmış, konuyla ilgili gerekli açıklama, kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Bu tarz mesnetsiz haber ve paylaşımlara itibar edilmemesi, Açık Kapı birimlerimizden bu yönde bir talepte bulunulmaması, ayrıca bu doğrultuda vaadde bulunan, yönlendirme yapmaya çalışan hiçkimseye itibar edilmemesi, vatandaşlarımızın mağdur olmaması açısından önemlidir.

AÇIK KAPI UYGULAMASI ÜZERİNDEN BAYRAM HARÇLIĞI DAĞITILMAYACAK! 

Vatandaşların dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları istenirken Ramazan Bayramı 'nda olduğu gibi Kurban Bayramı öncesinde de böyle bir yardım parası dağıtılmayacağı ilan edilmiş oldu. 

Emlak365.com