İkinci El Araç Satışı İçin Yasal Düzenleme! Cumhurbaşkanı Erdoğan Onaylarsa Yetki Belgesi Olmadan Satış Yapana 5 Bin TL Para Cezası Kesilecek, 2.El Araç Fiyatları Düşecek!

2.el araç fiyatları son dönemde yaşanan yükseliş ile büyük tepki toplarken ikinci el araç satışı hakkında yeni bir düzenlemeye gidildi. Yetki belgesi zorunluluğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanırsa Türkiye'de 1 Eylül 2020 tarihi itibari ile araç satışlarına sınırlama getirilecek. Yetki belgesi olmadan araç satışı yapanlara 5 bin liraya kadar para cezası verilecek. Detaylar haberimizde...

İkinci El Araç Satışı İçin Yasal Düzenleme! Cumhurbaşkanı Erdoğan Onaylarsa Yetki Belgesi Olmadan Satış Yapana 5 Bin TL Para Cezası Kesilecek, 2.El Araç Fiyatları Düşecek!

ikinci el otomobil pazarına çeki düzen verilmesi için hazırlanan yeni düzenleme üzerindeki çalışmalar tamamlandı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın teklifi sunulduğu şekli ile onaylaması durumunda ikinci el araç satışları hakkında yetki belgesi zorunluluğu başlayacak. Yetki belgesi olmadığı halde satışlara devam edenlere ise 5 bin lira para cezası kesilecek. 

İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASI KAYIT ALTINA ALINACAK, YETKİ BELGESİ ZORUNLULUĞU İLE BELGESİZ SATIŞ YAPANA PARA CEZASI KESİLECEK! 

Yapılacak olan düzenlemeyi değerlendiren İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkan Yardımcısı Görkem Konu İstanbul'da bu işle uğraşan 7 bin civarında kişi bulunmasına rağmen yetki belgesi alan kişi sayısının 500 civarına ulaştığını belirterek ülke genelinde ise 50 bin kişinin bu işle uğraşmasına rağmen verilen yetki belgesi sayısının 7 binle sınırlı kaldığına dikkat çekti. 

SON TARİH 31 AĞUSTOS! 

Yetki belgesiz satışa para cezası için son tarihin 31 Ağustos 2020 olduğunu hatırlatan Konu ikinci el araç alım satım işlemleri için 1 Eylül 2020 tarihi itibari ile zorunluluk başlayacağını vurguladı. 

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

Son dönemde ikinci el araç piyasasında fiyatların büyük bir hızla yükseldiğini belirten Konu yapılacak olan yasal düzenleme ile kayıt dışılığın engelleneceğini belirterek bununda araç fiyatları için bir miktar gerileme yaşanabileceği müjdesini verdi. Belge zorunluluğu sayesinde araç galerileri tarafından da artık daha kolay bir şekilde ucuz fiyatlı ikinci el araç bulmanın önünün açılacağını belirten Konu ikinci el araç piyasası için yapılan düzenlemenin öneminin büyük olduğunu söyledi. 

Emlak365.com

Yorumlar (2)
Varandaş 6 ay önce
Sıfır fiyatları düşmeden ikinci el düşmez. Araç fiyatları yarıya düşmezse, konut kıredisi yapılandırma gelmezse bu halk bundan sonra oy vermez perişan oldum perişan...
Zavallı 6 ay önce
Geçen yıl 68 e sattığım araç şimdi aracı satıyorlar 118 istiyor lar nasıl alıcam gelde oy ver bidaha...