İstanbul'a Kar Geliyor!

İstanbul’da bahar havasını aratmadan geçen kış günleri son bulmak üzere. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son tahminlerine göre önümüzde ki
İstanbul'a Kar Geliyor!

İstanbul’da bahar havasını aratmadan geçen kış günleri son bulmak üzere. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son tahminlerine göre önümüzde ki

İstanbul’da bahar havasını aratmadan geçen kış günleri son bulmak üzere. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son tahminlerine göre önümüzde ki hafta kar yağışı hem İstanbul’u hem de yurdun geneline hâkim olacak.

Hafta Sonu Hava Nasıl Olacak?


Geçtiğimiz hafta içinde hava durumunda yaşanan dalgalanmaların aksine hafta sonu sıcaklık artışı ile sıcak bir hafta sonu bizi bekliyor olacak. Fakat pazar günü itibari ile yağışlı hava etkisini göstermeye başlayacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Birinci Bölge Müdürü Ahmet Kocaman yapmış olduğu açıklamada “Cuma ve cumartesi günü özellikle İstanbul'da yağış olmayacak. Sıcaklıklar mevsim normallerine gelecek ve hatta birkaç derece üzerinde seyredecek. Pazar gününe kadar İstanbul güzel bir hava geçirecek.” dedi.

İstanbul'a Kar Geliyor!

İstanbul’a Kar Ne Zaman Yağacak?


Yarıyıl tatilin ilk haftasında ise ani sıcaklık düşüşüyle kar yağışı geliyor. Ahmet Kocaman yarı yıl tatilinin başlamasını anımsatarak “İstanbul'da cuma ve cumartesi günleri yağış yok. Parçalı bulutlu bir hava. Sıcaklıklar 12-13 derece civarında olacak. Ama pazar gününden itibaren yurdumuzun batı bölgelerinden başlamak üzere yağışlı bir sistem etkisine girilecek. Pazar ve pazartesi rüzgâr lodos yönünden esecek. Hava sıcaklığı mevsim normallerinde olacak ama salıdan başlayarak kuvvetli bir hava soğumasını bekliyoruz. Yarı yıl tatilinin ilk haftasında İstanbul, Marmara Bölgesi yağışlı geçecek. Özellikle salı ve çarşamba günleri sıcaklığın 5 dereceye kadar düşmesini bekliyoruz. Kuvvetli bir soğuma var. Ön müjde olarak salı ve çarşamba günleri İstanbul'un yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur görülüyor. Yani İstanbul için salı ve çarşamba günleri kar ihtimali belirdi ama kar durumunu pazartesiden itibaren daha net olarak çocuklara söyleyebiliriz.” açıklamasında bulundu.

İstanbul'a Kar Geliyor!

Yağışların başladığı tatilin ilk haftasında salı günü yaşanacak ani hava sıcaklığındaki düşüşe de dikkat etmekte fayda var. Salı günü yaşanacak 8 derecelik sıcaklık düşüşü ile İstanbul’da 3 dereceye kadar sıcaklıklar düşmüş olacak.

Edinilen bilgiye göre önümüzdeki hafta ülke genelinde sıcaklıklarda düşüş yaşanacak ve değerler sıfırın altına düşecek. Bu durum da kuvvetli kar yağma ihtimalini güçlendirecek. Bu konuyla ilgili önemli bir uyarı da buzlanma hakkında geldi. Yetkililer, özellikle tatil sürecinde yola çıkacakları, olası buzlanma tehlikesine karşı uyardı.