İstanbul'da 1 Mayıs Kutlamaları Yapılacak Mı? Valilik Açıklama Yaptı!

İstanbul'da 1 Mayıs ile alakalı olarak bir açıklama yapıldı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kısıtlama kararlarının 1 Mayıs'ı da içine alacak şekilde uzatılacağı açıklandı. İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları yapılacak mı?

İstanbul'da 1 Mayıs Kutlamaları Yapılacak Mı? Valilik Açıklama Yaptı!
İstanbul özelinde merak edilen bir soru cevabını buldu. İstanbul Valiliği tarafından bir açıklama yapıldı. 15 Nisan'da İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Erten'in başkanlığında İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplanarak bazı yeni kararlara imza attı. Cumhurbaşkanlığı kabinesinde alınan son karar ile İçişleri Bakanlığı'nın 14 Nisan'da yayımladığı genelgedeki kararlar doğrultusunda yeni kararlar alındığı bildirildi.

İSTANBUL'DA 1 MAYIS KARARLARI

İstanbul için alınan yeni kararlara göre 14 Nisan 2021 çarşamba günü saat 19:00'dan itibaren il genelinde iki haftalık kısmi kapatma kararı alındığı hatırlatıldı. Bu kapsamda alınan yeni karar ile İstanbul'da sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu hüviyetinde meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile diğer birlikler, sendikalar, kooperatifler dahil 17 Mayıs 2021 tarihine kadar her türlü geniş katılımlı etkinliğe izin verilmemesi kararlaştırıldı.

Alınan karar gereği İstanbul'da 1 Mayıs etkinlikleri kapsamında bu yıl herhangi bir kutlamaya izin verilmeyecek. Kaymakamlıklar ve ilgili kuruluşlar İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalarının yapılmaması için her türlü tedbiri almak için yetkili kılındı. Bunun için kurumlar 1 Mayıs'tan önce gerekli önlemleri almaları için görevlendirildiler.

KUTLAMA YAPMAK İSTEYENLERE CEZA VERİLECEK

1 Mayıs'ta İstanbul'da kutlama yapmak isteyecek olanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 195. maddesi gereğince adli işlem yapılmasına dair de karara varıldı. Alınan bu kararı ihlal ederek İstanbul il sınırları içerisinde 1 Mayıs kutlaması yapmak üzere toplanan kalabalıklara iştirak eden herkese cezai işlem uygulanacak. Bu doğrultuda İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları kesinlikle yapılmayacağı kesinlik kazandı.

Koronavirüs salgınının oldukça yayıldığı iller arasında bulunan İstanbul'un yüksek riskli konumu nedeniyle herhangi bir gösteriye müsaade edilmeyeceği bildirildi. İstanbul Valiliği önderliğinde İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan bu karar ivedilikle uygulamaya sokulacak.

Öte yandan 1 Mayıs için Kocaeli Valiliği, Aydın Valiliği ve Denizli Valiliği de kutlamaların engellenmesine dair daha önce kararlar almıştılar.
Yorumlar (0)