GÜNDEM

İzmir Depremini 14 Gün Önceden Bilmişti! Büyük İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi!

İzmir depremini 14 gün öncesinden bilen Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İstanbul'da meydana gelecek depreme dair de tarih vererek açıklama yaptı. Ünlü bilim adamı İstanbul depreminin 7,3 şiddetinden büyük olamayacağını söyledi.

İzmir depremini 14 gün öncesinden bilen Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İstanbul'da meydana gelecek depreme dair de tarih vererek açıklama yaptı. Ünlü bilim adamı İstanbul depreminin 7,3 şiddetinden büyük olamayacağını söyledi.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan yeni deprem öngörülerini açıkladı. İstanbul depremine dair bilimsel verilerle tahminlerini açıklayan ünlü bilim adamı depremin şiddetine yönelik öngörüsünü de paylaştı.

DEPREMDEN KORKULMAMALI!

İzmir’de meydana gelen depremi 14 gün öncesinden bilen Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “İnsanlar depremden korkmamalılar. Ancak bunu biraz da kamuoyu bu hale getirdi. Bir insanı korkutarak eğitemezsiniz. İstanbul’da her an deprem olacak derseniz insanlar korku yaşarlar. İnsanlara korkmamaları gerektiği telkin edilmelidir.” dedi.

Her an deprem olabilir söyleminin yanlış olduğunu ifade eden Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Her an deprem olabilir demek doğru değildir. Bunu deprem bilimci olmayanlar söyleyebilir. Televizyonlarda görüyoruz hayatlarında bir saat bile deprem dersi almamış insanlar deprem tartışıyorlar. Deprem eğitimi alan bir Jeofizik Mühendisi her an deprem olabilir demez.” ifadelerini kullandı.

DEPREM BEKLENEN YERLERİ AÇIKLADI!

Deprem öngörülerinin doğru çıkması ile tanınan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Ben sadece yeri ve büyüklüğü söylüyorum. İzmir depremi olmadan 14 gün önce de söylemiştim. Ancak tam gün vermemiştim. Son kitabımda şu anda deprem olabilecek 33 yeri yazdım. Adana, Sakarya, Göller bölgesi, Amasya, Varto, Denizli, Bingöl, Hatay ve Erzincan’a vurgu yapıyorum. Herkes 2030 yılından önce İstanbul ve Tekirdağ’da deprem bekliyordu. Ben Sakarya çukurunda 2030 yılından önce yıkıcı bir deprem bekliyorum. Bu Sakarya çukuru denilen yer bir tarafı İzmit diğer tarafı ise Bolu tünelidir.” açıklamasını yaptı.

BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN OLACAK?

İstanbul depremine dair de konuşan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “2045 yılından önce Kuzey marmara’da büyük bir deprem olmayacak. İstanbul’u da kapsayan bu bölgede meydana gelebilecek depremin en yüksek şiddeti 7,3 olur. Bunun üzerinde bir deprem meydana gelmez. 1999 depreminde Yassıada hizasına kadar kırılma gerçekleşti. Bu defa ise oradan başlayarak Şarköy’e, Saroz’a kadar kırılma olacak. Bu kırılma tek bir depremle meydana gelirse o depremin büyüklüğü 7,3 olur. Böyle bir deprem de İstanbul’u, Tekirdağ’ı, Yalova’yı, Karamürsel’i, Gölcük’ü, Bandırma’yı, Mudanya’yı, Erdek’i, Lapseki’yi ve Gelibolu’yu çok şiddetli etkiler tozunu attırır. Ancak yine tekrar ediyorum 2045 yılından önce böyle bir deprem olmaz.” şeklinde konuştu.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir