Japonya Yabancı İşçi Alımı İçin Düğmeye Bastı, 500 Bin İşçi Alacak!

Dünyanın en büyük 3. ekonomisine sahip olan Japonya yabancı işçi alımına devam ediyor. Daha öncede 200 bin yabancı işçi alan ülke şimdi de 500 bin yabancı işçi alımı için düğmeye bastı. Peki, Japonya'ya işçi olarak gitmek isteyenler ne yapacak, Japonya'da işçi maaşı ne kadar, ve işçilerin çalışma koşulları neler?

Japonya Yabancı İşçi Alımı İçin Düğmeye Bastı, 500 Bin İşçi Alacak!

Tarım, İnşaat, Gemi ve Sağlık Sektöründe İstihdam Edilecek Personel Alınacak

Japon hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede tarım sektörü, inşaat sektörü, gemicilik sektörü ve sağlık sektöründe istihdam edilmek üzere 500 bin işçi alınacağı açıklandı. Ülkeye işçi olarak gitmek isteyen kişilere yönelik 5 yıllık oturma izni verilecek.

Ancak kabul edilen işçiler ülkeye tek gelecek. Yani yanlarında ailelerini getirmelerine izin verilmeyecek. İşçi alımları kademeli olarak yapılacak ve 2025 yılına kadar tamamlanacak. 2008 yılında Japonya'da açıklanan yabancı işçi sayısı 480 bin olarak kayıt altına alınırken bu rakam 2017 yılında yapılan yabancı işçi alımları ile 1,2 milyona yükselmişti.

Japonya'da İşçilerin Çalışma Koşulları Nasıl?


Giden kişiler tarafından yapılan yorumlar incelendiğinde aslında giden kişilerin büyük bir bölümünün memnuniyetsizliğini dile getirdiği görülüyor. Hatta giden işçilerin büyük bir bölümünün daha 2 sene dolmadan geri dönmesi dikkat çekiyor.

Uzun çalışma süreleri kadar şikayet konusu olan bir diğer konu ise Japon işverenlerin yabancı işçilere göstermiş olduğu kötü muamele olarak öne çıkıyor. Japonya'da iş bulmak son derece kolay zor olan ise bulduğu işte uzun süre çalışmak. Japonya'da işçi maaşları ise yapılan işe ve çalışma sürelerine göre belirleniyor. Detaylar için emlak365.com