05 Haziran 2017 Pazartesi 14:00 | Güncelleme: 05 Haziran 2017, 14:00
Kentsel Dönüşümde Anlaşmazlık Nasıl Çözülür?

Kentsel dönüşüm projelerinde yaşanan en büyük sorunlardan biri de hak sahipleri arasında yaşanan anlaşmazlıklardır. Özellikle de bazı projelerde daire sahiplerinin hak kaybına uğramaları ciddi anlaşmazlıkların doğmasına neden olmaktadır. Peki, kentsel dönüşümde anlaşmazlık nasıl çözülür?


Öncelikle kentsel dönüşüme itiraz süreci başlatılır. Bilindiği üzere riski yapı raporu alınması için tek bir kat malikinin dahi başvuruda bulunması yeterlidir. Yapılan başvurunun ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görevlendirilen bilirkişi tarafından incelenmekte ve yapı raporu verilmektedir. Bu raporda 3 sonucun alınması söz konusudur. Birincisi yapının sağlam olduğu sonucudur. Bu durumda başka bir şey yapılmasına gerek yoktur.


İkinci seçenek ise yapının güçlendirilmesi gerektiği sonucudur. Bu durumda bina güçlendirme işlemleri yapılarak yapının sağlamlaştırılması amaçlanır. Üçüncü seçenek ise yapının riskli yapı olarak rapor almasıdır. Riskli yapı tespiti yapılan binanın yıkımı zorunludur. Burada kat maliklerinin itiraz hakkı bulunur. Riskli yapı raporu tebligat yolu ile diğer kat maliklerine bildirilir ve 15 gün içinde riskli yapı raporuna itiraz etme hakkı bulunmaktadır. İtiraz edilmesi durumunda ikinci bir değerlendirmede bulunulur ve yeniden riskli yapı ilan edilmesi durumunda taşınmazın 60 gün içinde boşaltılarak yıkılması gerekir.


İşte bu yıkım aşamasında kentsel dönüşümde uzlaşma önem kazanır. Çünkü uzlaşma sağlanması durumunda yıkım müteahhit tarafından ya da taşınmazın bulunduğu belediye tarafınca ücretsiz yapılabilmektedir. Ancak yasal süre içinde tarafların anlaşma sağlayamaması durumunda yıkım Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ücretli olarak yapılmakta ve kentsel dönüşüm yıkım ücreti kat maliklerine hisseleri oranında paylaştırılarak ödenmesi istenmektedir. Buna ek olarak yıkılan konutun yeniden hızlı bir şekilde inşa edilebilmesi için de kentsel dönüşüm çoğunluk kararının büyük bir hızla alınması gerekmektedir.


Sorunun çözümü için çoğunluk kararının alınması yeterli görülmekte olup çoğunluğa uymayan kişilerin hisseleri satışa çıkarılarak sorunların daha hızlı çözülmesi ve kentsel dönüşümün hızlandırılması amaçlanmaktadır. Bu nedenle tarafların mümkün olduğunca ortak bir zeminde buluşmaya çalışmaları, deprem riski bulunan çürük yapılarda yaşamak yerine depreme dayanıklı daha modern binaların inşaatlarına yönelmeleri önerilmektedir.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selman 2018-09-06 22:26:49

Merhaba bizim sorunumuz müteahhit kentsel dönüşüme evrakları hazırlatıp verdirdi ben demeden evleri boşaltmayacaksınız demişti ve şimdi resmi sözleşmelerin %90tamamlandı 2013den beridir yapmıyor neden yapmıyorsun dediğimiz zaman malzeme fiyatları yükseldi diyor başka müteahhit bulun ona verelim diye başından salıyor ne ve kentsel dönüşüm süresi dolmak üzere evlerimiz yıkılacak ne yapmalıyız yardımcı olursan coç memnun olurum şimdiden teşekkürler

Avatar
Ayten. 2018-11-29 10:13:58

Merhaba. İnş firması ile Kat karşılığı sözleşme imzaladık. 2/3 çoğunluğu almış olan müteahhit şimdi ekonomik kriz nedeniyle yapamayacağını beyan ediyor. Binaların riskli raporunu adırdı ve sürecin üzerinden 5-6aygibi zaman geçti. Her an yıkım için tebligat gelebilir demekte. Bizde endişe içindeyiz.. Ne yapabiliriz. Başka firmalar bile inş yapacak durumda değilse bu sorunu nasıl çözebiliriz.. Lütfen bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.. İzleyeceğimiz yol nasıl olmalı... Bir taraftan riskli binamız, bir taraftan müteahhit in mücbir sebep olarak ekonomik kriz i sebep göstermesi... Mağdur olmak istemiyoruz..bizlerin feshi mi yoksa müteahhit, in feshi i daha uygun olur.