Kılıçdaroğlu, Conkbayırı Yürüyüşünün İkinci Gününde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı bölgede ‘57. Alaya Saygı Yürüyüşü'nün ikinci gününe başladı.
Kılıçdaroğlu, Conkbayırı Yürüyüşünün İkinci Gününde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı bölgede ‘57. Alaya Saygı Yürüyüşü'nün ikinci gününe başladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Kurultayı'nın düzenlendiği Gelibolu Yarımadası'ndaki Kocadere köyünde kurulan kamp alanından ‘57. Alaya Saygı Yürüyüşü’ gerçekleştirdi.

Yoğun Güvenlik Önlemleri Alındı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultayın ikinci gününde Kocadere köyünde konakladığı karavandan sabahın erken saatlerinde çıkarak, buğday aşı çorbasından içti. İçilen çorbanın ardından, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı bölgede 57. Alay'a Saygı Yürüyüşü başladı.

Erken saatlerde başlanılan yürüyüşe, genel başkan yardımcıları, grup başkan vekilleri, milletvekilleri ve vatandaşlar da eşlik etti. Yaklaşık bir saatte 6 kilometrelik yol kat eden Kemal Kılıçdaroğlu, Conkbayırı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakarak, saygı duruşunda bulunuldu.

'Ben Size Taarruz Etmeyi Değil Ölmeyi Emrediyorum'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 57. Alay'ın yürüdüğü yoldan yürüdüklerini belirterek, savaş yıllarını anımsattı ve şöyle devam etti; "57. Alay, sabah kalktılar, buğday çorbasını içtiler, şekersiz üzüm hoşafı ve yarım ekmekle sabah kahvaltılarını yaptılar ve bugün geldiğimiz yoldan buraya geldiler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk onlara 'Ben size taarruz etmeyi değil ölmeyi emrediyorum' dedi ve 57. Alay bu topraklarda son buldu.

Hayatlarını bu topraklar için verdiler, bayrakları için verdiler. Anneleri babaları çocukları torunları ve bu ülkenin geleceği için verdiler. 'Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın' diyen Çanakkale destanı bir anlamda burada yatanların destanıdır, bütün Türkiye'nin destanıdır. Onları rahmetle anıyoruz. Onlar bize güzel bir Türkiyeyi emanet ettiler. Çanakkale destanı Çanakkale'nin geçilmez olduğunu bize anlattı ve bir başka destanı yazdı. O destan Kurtuluş Savaşı destanıydı.

26 Ağustos'ta büyük taarruz başladı ve 30 Ağustos'ta Türkiye bağımsızlığını bir anlamda düşmanları denize dökerek kazandı. Tarihimizi iyi bilmeliyiz."

‘Hep Birlikte, Huzur içinde Yaşamalıyız’

Kılıçdaroğlu tarihimizi iyi bilmemiz gerektiğini vurgulayarak, bu topraklar için canlarını verenlere çok şey borçlu olduğumuzu ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, adalet içinde yaşamamız gerektiğini belirterek; "Eğer bize güzel bir Türkiye bıraktılarsa bu güzel Türkiye'de hepimiz adalet içinde beraber yaşamalıyız. Bu güzel Türkiye'de hepimiz birlikte, huzur içinde yaşamalıyız. Adalet Kurultayı'mızın teması da budur. Mehmetçiklerimizi anladık, andık, komutanlarımızı andık. Onların yaşadıkları, savaştıkları topraklarda sabah yine onların kalktığı saatlerde kalktık.

Onların içtiği çorbaları içtik. Onların içtikleri hoşafları içerek, buralara geldik. Evet biz bu ülkede hep birlikte huzur içinde yaşamak istiyoruz. Onlar hayatlarını verdiler, bizler çocuklarımıza güzel bir Türkiyeyi vermeliyiz. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum.

Benimle beraber bu yürüyüşe katılan bütün arkadaşlarıma, hayatını veren erine, komutanına yine şükran borçluyuz. Onları her zaman her yerde her ortamda saygıyla minnetle şükranla anacağız.Allah rahmet eylesin diyoruz hepsine" ifadelerine yer verdi.