Koronavirüs Aşısı Olan Bilim Kurulu Üyesi Yan Etkileri Açıkladı!

Çin'den getirilen koronavirüs aşıları öncelik sıralamasına göre vatandaşlara vurulmaya devam ediliyor. Koronavirüs aşısı olan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova aşının yan etkilerini açıkladı.

Çin'den getirilen koronavirüs aşıları öncelik sıralamasına göre vatandaşlara vurulmaya devam ediliyor. Koronavirüs aşısı olan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova aşının yan etkilerini açıkladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında aşı kozu Türkiye’de devreye girdi. Çin’den getirilen koronavirüs aşısı öncelik sıralamasına göre vatandaşlara vurulmaya başlandı. İlk aşı olanlar ise daha önce açıklandığı gibi sağlık personelleri oluyor. Bu kapsamda Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova da koronavirüs aşısı oldu.

KORONAVİRÜS AŞISININ YAN ETKİLERİ NELER?

CoronaVac aşısını olan Prof. Dr. Yeşim Taşova aşı olduktan sonra açıklamalarda bulundu. Aşılama hakkında bilgi veren Yeşim Taşova, “Aşı olduktan sonra 15-30 dakika kadar gözlem altında tutuluyorsunuz. Bunu biz aşıya aşırı duyarlı vatandaşlarımızın verecekleri reaksiyonları kontrol etmek için uyguluyoruz. Her aşı noktasında acil müdahale ekiplerimiz bulunuyor. Olası bir olumsuz etkide hemen müdahale edebilmek için hazır bir vaziyette bekliyorlar.” dedi.

AŞI OLDUKTAN SONRA HANGİ AĞRI KESİCİ KULLANILMALI?

Aşı olduktan sonra bazı yan etkilerin olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Aşı olduktan bir süre sonra bazı yan etkiler görülebilir. Aşı olan tarafta ağrı, sıcaklık, şişlik, baş ağrısı, ağızda metalik tat, yorgunluk, ağız kuruluğu, kırgınlık gibi etkiler görülebilir. Ancak bunlar telaşlanacak şeyler değil. Böyle bir durumda vatandaşlarımız istirahat edecekler. Bol su içebilirler bunun faydası olacaktır. Eğer ateş ve kırgınlık fazla olursa ağrı kesici alınabilir. Ancak bu ağrı kesici aspirin değil parasetamol tablet olmalıdır. Aşırı bir yan etki meydana gelirse de en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ancak o denli bir yan etki olması pek mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Kendisinde aşının herhangi bir yan etkisinin görülmediğini söyleyen Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Ben aşı vurulurken bir ağrı hissetmedim. Şu anda da bir yan etki olmadı. Gayet iyi durumdayım. Devletimizin bize öncelik tanımasından gayet memnunuz. Çünkü sürekli insanlarla iç içeyiz. 28 gün sonra aşının ikinci dozunu vurulacağım.” şeklinde konuştu.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir