KPSS iptal olursa ne zaman yapılır, daha önce hiç iptal edildi mi, iptal edilirse ne olur?

2022 KPSS lisans soruları çalındı iddiaları gündeme bomba gibi düşerken bir yayınevi ile soruların ve şıkların aynı olması sorular sızdırıldı iddialarının gündeme gelmesine neden olmuştu. Son dakika KPSS iptal edildi 2022 duyurusu gelirse ne olur, iptal olursa yeni KPSS sınavı ne zaman yapılır?

KPSS iptal olursa ne zaman yapılır, daha önce iptal edildi mi?

Dün patlak veren KPSS soruları sızdırıldı iddiaları üzerine açıklamalar peş peşe gelmiş, yaşanan sansasyon sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girerek soruşturma talimatı vermişti. KPSS sınav soruları ve şıklarının özel bir yayınevi tarafından yayımlanan sorular ile birebir aynı oldukları iddiası üzerine sınavın iptal edilmesi talep edilmişti. 

Yaşanan skandalın giderek büyümesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ÖSYM Başkanı Halis Aygün, 3 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan atama kararnamesi ile görevinden alınmıştı. ÖSYM Başkanının görevinden alınması ile beraber KPSS sınavının iptal edileceği yönündeki beklentiler arttı. Peki, daha önce KPSS sınavı iptal edildi mi, sınav iptal olursa yeni sınav ne zaman yapılır?

KPSS iptal olursa ne zaman yapılır, daha önce hiç iptal edildi mi, iptal edilirse ne olur?

KPSS İPTAL OLUR MU 2022?

Konu hakkında ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ün görevinden alınmasının ardından yapılacak olan açıklama bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından akşam saatlerinde verilen soruşturma talimatı ile benzer olduğu iddia edilen sorular incelenecek. Benzer olduğu iddia edilen soruların sayısına göre sınavın iptal edilebileceği belirtiliyor. 

KPSS iptal olursa ne zaman yapılır, daha önce hiç iptal edildi mi, iptal edilirse ne olur? - Resim : 2

KPSS DAHA ÖNCE HİÇ İPTAL EDİLDİ Mİ, KPSS İPTAL OLURSA NE OLUR?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS ilk kez 2002 senesinde uygulamaya alınmış olup o tarihten bu yana yapılan sadece bir sınav iptal edilmedi. Daha önce soru iptalleri olsa da genel sınav iptali sadece 1 kere yaşanmıştı. Bu nedenle olası bir sınav iptali kararı bu alanda alınan ikinci önemli karar olacak. 2010 KPSS-A sınavında kopya skandalı yaşanmış, 350 adayın 120 net yapması ile skandal patlak vermiş ve olay yargıya taşınmıştı. İddialar üzerine 2010 KPSS'nin "Genel Yetenek ve Genel Kültür" sınavı iptal edilmişti. 

KPSS iptal olursa ne zaman yapılır, daha önce hiç iptal edildi mi, iptal edilirse ne olur? - Resim : 3

2022 KPSS SORULARI ÇALINDI MI, SIZDIRILDI MI?

Sosyal medyada paylaşılan çok sayıda sorunun özel bir yayınevi tarafından hazırlanan sorular ile birebir aynı olduğu iddiaları sosyal medyayı sallarken, dün CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer tarafından yapılan açıklama ile 2022 KPSS lisans sınavında benzer sorular çıktığı iddiası hakkında soru önergesi verilmişti. İddialar üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sınava giren bir tek kişinin bile mağdur olmasına izin vermeyeceklerin belirterek soruşturma talimatı vermişti. 

KPSS iptal olursa ne zaman yapılır, daha önce hiç iptal edildi mi, iptal edilirse ne olur? - Resim : 4

KPSS İPTAL OLURSA NE ZAMAN YAPILIR, YENİ SINAV TARİHİ BELLİ Mİ?

Yürütülen soruşturma sonrasında KPSS sınavının iptal edilmesi durumunda yeni sınav tarihini araştırmaya başladı. ÖSYM tarafından iptal kararı çıkması durumunda yeni sınav tarihi açıklanacak. Ancak yeni soruların hazırlığı, sınav merkezlerinin hazırlanması, sınav görevlilerinin seçilmesi ve adaylara duyuru yapılması süreçlerinin ne kadar süreceği henüz belli değil. Yeni KPSS 2022 tarihi duyurulduğu anda sitemizden ilan edilecektir...