Kurban Bayramı'nda sağanak uyarısı! Meteoroloji 10 il için sarı kod verdi, sele dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 9 Temmuz hava tahmin raporunu yayımladı. 10 ilde sağanak yağış, sel bekleniyor.

Meteoroloji'den 10 ile sarı kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Kurban Bayramı’nın ilk günü için önemli uyarılar geldi. 9 Temmuz günü 10 il için sarı kodlu uyarı yapılırken, bazı kentlerdeki sağanak yağış bayramı zindan etti.

Meteoroloji’den 10 il için sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bayram tatilinde havanın nasıl olacağını açıkladı. Son hava tahmin raporuna göre, sıcaklıkların mevsim normallerinde olması beklenirken, Pazar günü batı kesimlerde sıcaklıkların düşeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 9 Temmuz 2022 Cumartesi günü öğle saatlerinden itibaren Eskişehir ve Bilecik il geneli, Bursa’nın güneydoğu kesimleri ile Kütahya çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiği ifade edildi. Yağışlar nedeniyle yıldırım, sel, su baskını, ulaşımda aksamalar ve yerel dolu yağışına karşı uyarıda bulunuldu.

Kurban Bayramı'nda sağanak uyarısı! Meteoroloji 10 il için sarı kod verdi, sele dikkat!

 Bayram yağışlı geçecek!

MGM’nin son hava tahminlerine göre Ankara, Bolu, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bilecik, Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Düzce’de kuvvetli sağanak yağış beklenirken bu iller için sarı kodlu uyarı yayınlandı. Sarı kod, havanın potansiyel tehlike gösterdiği durumlar için kullanılıyor. Bu nedenle belirtilen illerde yaşayan vatandaşların tedbirli olması tembihleniyor.

Öte yandan özellikle Ankara’da arife günü başlayan yoğun yağış, gece kuvvetli rüzgar ile birleşti. Kurban Bayramı sabahı kurbanlarını kesmek için yola çıkan birçok kişi, yoldaki su birikintileriyle karşılaştı. Kentte geçtiğimiz haftalarda yaşanan sel felaketi nedeniyle 3 vatandaş da hayatını kaybetmişti. Bu nedenle Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan hava uyarıları büyük önem arz ediyor.

Kurban Bayramı'nda sağanak uyarısı! Meteoroloji 10 il için sarı kod verdi, sele dikkat! - Resim : 2

Bayramda hava nasıl olacak?

Kurban Bayramı’nın ilk gününde Marmara Bölgesi’nde gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Orta ve güneydoğu Anadolu kesiminde hava sıcaklıklarının ise yüksek olacağı tahmin ediliyor. Fakat 10 il için sarı kodlu uyarı geçerliliğini koruyor.