KYK Borçları Silinecek Mi? KYK Borç Yapılandırma Nasıl Olacak?

KYK borçları silinecek mi ve KYK borç affı geldi mi soruları internet üzerinden en çok araştırılan konuların başında geliyor.

KYK Borçları Silinecek Mi? KYK Borç Yapılandırma Nasıl Olacak?

KYK borçları silinecek mi ve KYK borç affı geldi mi soruları internet üzerinden en çok araştırılan konuların başında geliyor. Üniversite eğitimleri döneminde öğrenim kredisi kullanan öğrenciler, KYK kredi borçlarını geri ödemekte zorluk yaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla KYK borçlarında yapılandırma paketi için yeni çalışmalar başlatıldı. Şimdi öğrenim kredisi kullanan kişiler, KYK borçlarını nasıl yapılandıracaklarını merak ediyor.

KYK borçları silinecek mi ve KYK borç affı geldi mi soruları internet üzerinden en çok araştırılan konuların başında geliyor. Üniversite eğitimleri döneminde öğrenim kredisi kullanan öğrenciler, KYK kredi borçlarını geri ödemekte zorluk yaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla KYK borçlarında yapılandırma paketi için yeni çalışmalar başlatıldı. Şimdi öğrenim kredisi kullanan kişiler, KYK borçlarını nasıl yapılandıracaklarını merak ediyor.Merakla beklenen KYK borçlarıyla ilgili hükümet açıklaması nihayet geldi. KYK borçlarının silineceğine dair söylentilere henüz net bir cevap gelmezken, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yaklaşık 500 milyar liralık büyüklüğe sahip bir vergi yapılandırması olacağını duyurdu. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş tarafından açıklanan bilgilere göre, gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, motorlu taşıtlar vergisi, özel tüketim vergisi, tüm idari para cezaları, KYK borçları, hazine alacakları gibi kamu alacakları, bu yıl başlatılan borç yapılandırma uygulaması kapsamında olacak.KYK Kredi Borçları Nasıl Yapılandırılacak?KYK borçlarının yapılandırma kararı çerçevesinde yapılandırma sonrası Pandemi sürecinde borç taksitleri için 1 yıl erteleme kararı konuşulanlar arasında yerini aldı. Buna göre KYK borcunu yapılandırma başvurusu yapan öğrenciler, taksit ödemelerine 1 sene sonra başlayabilecek. Bilindiği üzere üniversite öğrencilerinin eğitimleri sırasında aldıkları KYK borçlarının tahsili, öğrenci okulundan mezun olduktan iki sene sonra başlıyor. Kredi borcu, öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, TÜİK'in toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesiyle tespit ediliyor.Bu süre zarfında iş bulamayan mezunlar, birer yıllık KYK borcu ertelemesi yapabiliyor. Ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1.40 gecikme faizi uygulanıyor. Bu yüzden geciken borçlar nedeniyle öğrenciyken alınan kredi 2-3 katına çıkabiliyor. Uygulamada KYK kredi borçlarını birer yıllık süre ile erteleme imkanı bulunuyor.KYK Borç Yapılandırma Ne Zaman Başlıyor?Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin, kanunun çıktığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar müracaat etmesi gerekecek. KYK borçlarının ödenmesinde büyük kolaylık sağlayan yapılandırma kapsamında maksimum 18 taksit imkanı verilecek. Söz konusu taksitler iki ayda bir ödenecek. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması durumunda, işleyen faizler silinecek. İlk taksit ödemesi, Ocak 2021'de başlıyor.Emlak365.com
Yorumlar (0)