Meteoroloji Genel Müdürlüğü 20 İli Uyardı! Kar Kalınlığı 50 Santimetreye Ulaşacak

Son hava durumu tahmin raporu Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlandı. Yayımlanan rapora göre 20 il için yoğun kar yağışı uyarısı yapıldı. Kar yağışı yapılan iller hangileri, bu hafta sonu hava durumu nasıl, yağmur var mı, yağış olacak mı?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 20 İli Uyardı! Kar Kalınlığı 50 Santimetreye Ulaşacak
Hava durumu tahmin raporu Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlandı. Yayımlanan rapora göre kar yağışı İstanbul'u terk edecek ama bir çok ilde etkisini sürdürecek.

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI YAPILAN İLLER HANGİLERİ?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 26 Mart 2021 Cuma günü tarihli son hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Yayımlanan raporda Erzincan, Erzurum, Ağrı, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Şırnak'ın doğusu, Van'ın Erciş, Muradiye ve Çaldıran ilçeleri ile Elazığ, Diyarbakır, Batman ve Siirt illerinin yüksek kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı uyarısı yapıldı. Yapılan uyarıda kar kalınlığının 8-20 cm, yükseklerinde 20-40 cm olabileceği belirtildi.

Kar yağışlarının Giresun, Trabzon ve Rize'nin iç ve yüksek kesimleri ile Artvin, Gümüşhane ve Bayburt illerinde kuvvetli ve yer yer yoğun olması öngörüldü. Yaşanan kar yağışlarının Cumartesi öğle saatlerinde bölgenin batı kesimlerinde, akşam saatlerinde ise doğu kesimlerinde etkisini kaybedecek.26 Mart 2021 Cuma günü Bolu Çevreleri, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce illerinin yüksek kesimler ile Kastamonu'nun kuzeyi ve Sakarya ilinin Doğu bölgesinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı uyarısı yapıldı. Kar yağışının 50 santimetreye kadar ulaşabileceği uyarısında bulunulurken ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı tedbir alınması istendi.

Yapılan açıklamada kuvvetli yağış, rüzgar ve çığ tehlikesi uyarısı da yapılırken hava sıcaklıkları için ise ülkemizin batı kesimlerinde 2 ila 4 derece artacağı, güneydoğu kesimlerinde 1 ila 3 derece azalacağı yönünde tahminde bulunuldu. Akdeniz'in iç kesimlerinde ve Güneydoğu bölgesinde ise fırtına uyarısı ile çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı önlem alınması istendi.
Yorumlar (0)