Meteoroloji Pazar Gününün Hava Durumu Tahminlerini Duyurdu! Yoğun Kar Yağışı Beklenen Yerler Açıklandı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından son hava durumu değerlendirmesi yapılarak kamuoyuna duyuruldu. Yapılan son değerlendirmeye göre 11 Nisan 2021 Pazar günü de ülkenin bazı bölgelerinde yağmur, sağanak, karla karışık yağmur ve kar yağışları devam edecek.

Meteoroloji Pazar Gününün Hava Durumu Tahminlerini Duyurdu! Yoğun Kar Yağışı Beklenen Yerler Açıklandı!
Türkiye'de soğuk ve yağışlı hava etkisini sürdürmeye devam ediyor. 11 Nisan 2021 Pazar gününün hava durumu tahminlerini kamuoyu ile paylaşan Meteoroloji Genel Müdürlüğü ülke genelinde parçalı ve çok bulutlu bir havanın hakim olacağını ilan etti. Yağışların sürdüğü bölgelerde ise yağışların aynı şekilde devam edeceği belirtildi.

SAĞANAK VE KAR YAĞIŞI TAHMİNLERİ

Yağış tahminlerini duyuran Meteoroloji Genel Müdürlüğü Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da yağışlı havanın süreceğini bildirdi. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olacağı belirtilirken doğu kesimlerde ise yağış türünün farklılaşacağı açıklandı. İç Anadolu ve Karadeniz'in iç kesimlerinde yağışların karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde gerçekleşeceğinin tahmin edildiği ilan edildi.

Kuvvetli sağanak yağmurlar hakkında da açıklama yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü Batı karadeniz kıyıları Kars ve Ardahan çevreleri ile Osmaniye ve Kahramanmaraş'ta kuvvetli sağanak yağmur beklendiğini duyurdu. Ayrıca yoğun kar yağışı beklenen iller de ilan edildi. Buna göre Kayseri, Niğde, Nevşehir ile Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yoğun kar yağışlarının hayatı olumsuz etkileyebileceği ifade edildi.

SICAKLIK TAHMİNLERİ

Meteoroloji'den hava sıcaklıklarına dair de bilgilendirmede bulunuldu. Buna göre Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu bölgelerinde sıcaklıklar 2 ile 5 derece arasında azalacak. Yurdun diğer bölgelerinde ise sıcaklıklarda önemli bir değişiklik olmayacak.

FIRTINA UYARISI YAPILDI

Rüzgarlara yönelik Meteoroloji tahminlerine göre yurdun güneydoğu kesimlerinde güneyli yönlerden orta kuvvetli rüzgarların esmesi bekleniyor. Güney ve İç Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu ve Batı Karadeniz'de ise kuzey yönlü rüzgarlar etkili olacak. Bu rüzgarlar saat 90 km hıza ulaşabilecek ve yer yer fırtınaya dönüşebilecek. Ayrıca Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'da güney yönlü rüzgarların hızını saatte 70 km'ye çıkarabileceği belirtildi.
Yorumlar (0)