Milyonlarca Araç Sahibini İlgilendiren Emsal Karar Çıktı: Trafik Cezası Kesilenler Dikkat!

Türkiye'de sık sık tartışmalara neden olan trafik cezaları hakkında emsal karar çıktı. Fahri trafik müfettişi tarafından yazılan cezaya itiraz eden vatandaş milyonlarca araç sahibini ilgilendiren emsal kararın alınmasını sağladı. Fahri trafik cezasına itiraz nasıl yapılır, fahri trafik cezası iptal dilekçesi, fahri trafik müfettişi trafik cezası kesebilir mi, itiraz edilir mi?

Milyonlarca Araç Sahibini İlgilendiren Emsal Karar Çıktı: Trafik Cezası Kesilenler Dikkat!

Araç sahiplerinin en çok itiraz ettikleri trafik cezaları arasında ilk sırada fahri trafik müfettişleri tarafından yazılan cezalar yer almaktadır. Sürücülerin habersiz bir halde yedikleri cezalar nedeniyle büyük mağduriyet yaşamalarına neden olan uygulama kapsamında mahkeme tarafından yeni bir emsal karar açıklandı. 

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ TARAFINDAN KESİLEN PARA CEZASINA İTİRAZ ETTİ, MAHKEMEDEN EMSAL KARAR ÇIKMASINI SAĞLADI! 

Söz konusu emsal kararın çıkmasını sağlayan olay Bilecik'te yaşandı. Bilecik'te M.U. isimli kadın kendisine gönderilen trafik cezası ile büyük şok yaşadı. Fahri Trafik Müfettişi tarafından kesilen para cezası kapsamında genç kadının araç sürerken direksiyon başında yasak olmasına rağmen cep telefonu ile konuştuğu iddia edilerek trafik kurallarına aykırı davranışı nedeniyle ceza uygulandığı bildirildi. 

Gelen ceza karşısında şok olan M.U. fahri trafik müfettişi tarafından kendisine kesilen para cezasını tebligat yolu ile alır almaz hemen soluğu mahkemede aldı ve cezaya itiraz etti. Sulh Ceza Mahkemesine itiraz eden M.U. böyle bir davranışta bulunmadığını iddia ederek cezanın iptal edilmesini istedi. 

M.U. kesinlikle direksiyon başında cep telefonu ile görüşme yapmadığını belirterek "İtiraza konu cezanın fahri trafik müfettişince tutanak tutulmak suretiyle kesildiği, ihlale ilişkin delil niteliğinde fotoğraf veya video kaydı bulunmadığı" gerekçesi ile cezanın iptalini istedi. Fahri trafik müfettişi tarafından kesilen trafik cezası iptali konusunda iptal başvurusu hakkında mahkeme tarafından yapılan görüşmede vatandaş haklı bulundu. 

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ TARAFINDAN KESİLEN PARA CEZALARI İÇİN VATANDAŞ NASIL İTİRAZ EDECEK?

Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yapılan duruşmada vatandaşın başvurusu haklı bulundu ve bu suçun işlendiğini gösteren bir fotoğraf ya da video kaydı olmadığı için trafik cezasının iptali gerçekleştirildi. 

Bilecik Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen karar emsal olarak kabul edilirken bu emsal karar kapsamında benzer şekilde trafik cezası alan kişiler de itiraz etme hakkı elde ettiler. Yapılan itirazlar kapsamında bundan sonra fahri trafik müfettişleri tarafından para cezası kesilen araç sahipleri resim ya da video kanıtı sunulmaması durumunda ceza ödemekten kurtulacaklar. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)