Milyonlarca Araç Sahibini İlgilendiriyor! Yeni TÜVTÜRK Yönetmeliği Yayınlandı!

Araç muayene istasyonlarına ve önceliklere ilişkin yeni bir genelge yayımlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun imzası ile yayımlanan genelgeye göre engellilere öncelik hakkı tanınacak. Ayrıca muayene tekrarına kalan araçlar için tekrar muayenesi aynı gün yapılabilecek. İşte yeni genelgenin ayrıntıları ve getirdiği değişiklikler...

Milyonlarca Araç Sahibini İlgilendiriyor! Yeni TÜVTÜRK Yönetmeliği Yayınlandı!
Türkiye'de milyonlarca araç sahibini ilgilendiren bir genelge yayımlandı. Ulaştırma ve Altyapı bakanı Adil Karaismailoğlu'nun imzası ile yayımlanan bu genelgeye göre araç muayenelerine bazı değişiklikler getirildi.

Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile araç ve muayene istasyonlarının işletmecisi olan Tüvtürk'e gönderilen genelge ile bazı değişiklikler yapıldı. Genelgede vatandaşlardan gelen taleplere göre bazı düzenlemelere gidildiği bildirildi.

MUAYENE TEKRARLARI RANDEVULARI HAKKINDA YENİ KARAR!

Yayımlanan genelgeye göre randevu ile çalışan muayene istasyonlarında muayene tekrarlarının randevu ile yapılacağı, muayene tekrarları randevularının öncelikli verileceği, araç sahibinin talep etmesin durumunda ise aynı gün içerisinde muayene tekrarı randevusu verilecek. Bu muayene tekrarı randevularına ilişkin randevular toplam muayene randevularının yüzde 35'ini geçemeyecek. Periyodik muayeneler ise randevuların yüzde 65'ini geçemeyecek.

Araç muayene istasyonlarında muayene tekrarı randevuları talebinin yüzde 35'ten az olması durumunda kalan miktar normal muayeneler için kullanılabilecek. Benzer bir şekilde periyodik muayenelerin oranı yüzde 65'den az olursa kalan miktar muayene tekrarları için kullanılabilecek.

Yalnızca randevu ile çalışan istasyonlarda üzerinde değişiklik yapılan, muayene süresi geçirilen, özel muayene yaptırması zorunluluk haline gelmesine rağmen muayenesi yaptırılmadığı için idari ve cezai müeyyide uygulananlar ile engelli vatandaşlara ait araçların muayenesi için verilen randevu süresi 7 günü geçemeyecek.

ENGELLİ ARAÇLARINA ÖNCELİK

Yine aynı genelgeye göre yetkili trafik zabıtasınca muayeneye gönderilen araçlar hariç kalmak üzere tespit muayeneleri de randevu ile yapılacak. Muayene işlemlerinde ambulans, itfaiye araçları, afet ve acil durum hizmetlerinde bulunan görevli araçlar, engelli vatandaşların araçları ve muayene tekrarına gelen araçlara öncelik tanınacak.

Muayene sırasında aracın rengini değiştirecek olan renkli kuşaklara sahip ticari araçların muayenelerinde bu kuşakların tescil belgelerine işlenmesi koşulu aranmayacak. Araç muayenesinin başlayabilmesi için trafik tescil belgesinin aslının bulundurulması zorunlu olacak. Muayene sırasında Hazine ve Maliye Bakanlığı sistem sorgulamasında aracın vergi borcunun olup olmadığı tespit edilecek.

Emlak365.com
Yorumlar (0)