Önce Muğla Datça Ardından İzmir Alaçatı'da Orman Yangını! Datça'da Yangın Yerleşim Yerine Ulaştı

Muğla Datça Mesudiye Mahallesi'nin Kocadağ mevkisindeki ormanlık alanda henüz neden çıktığı belli olmayan orman yangını meydana geldi. Datça'nın ardından İzmir'in Çeşme ilçesinde de makilik alanda yangın çıktı. Her iki yangına da ekiplerin havadan ve karadan müdahalesi devam ediyor.

Önce Muğla Datça Ardından İzmir Alaçatı'da Orman Yangını!

Muğla Datça Mesudiye Mahallesi Kocadağ mevkisinde henüz belirlenemeyen bir nedenden yangın çıktı. Rüzgarın ve alevlerin etkisiyle yangın kısa sürede yayıldı. İhbar üzerine Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ile itfaiye ekipleri yangının çıktığı bölgeye sevk edildi. Yangına 5 uçak, 9 helikopter ile havadan, 20 arazöz, 9 su tankeri, 3 dozer ve çok sayıda itfaiye orman işçisiyle karadan müdahaleler devam ediyor.

YERLEŞİM ALANLARI TEHLİKE ALTINDA DEĞİL

Datça Kaymakamı Mesut Çoban, AA muhabirine açıklama yaparak yangına kısa süre içerisinde müdahale edildiğini aktardı. Özellikle havadan yapılan müdahalenin devam ettiğini belirten Çoban "Yangın yerleşim alanlarını tehdit etmiyor. Ancak bölgede yoğun bir duman oluştu." ifadelerini kullandı. Kaymakam Çoban, bölgede rüzgarın etkili olduğunu, alevlerin kısa sürede kontrol altına alınmasını temenni ettiklerini söyledi. 

Önce Muğla Datça Ardından İzmir Alaçatı'da Orman Yangını! Datça'da Yangın Yerleşim Yerine Ulaştı

YANGIN YERLEŞİM YERLERİNE ULAŞTI

Açıklamanın ardından kısa bir süre sonra yangın yerleşim yerlerine de ulaştı. Rüzgarın etkisiyle alevler Maşa Çukuru'na ulaştı. Alevlerin ilerlediği Mesudiye Mahallesi Döşeme mevkiinde yer alan bir ev yandı ve bölgede bulunan diğer evler tedbir amaçlı tahliye edildi. Yangın bölgesine çıkan yollar, ekipler tarafından tedbir amaçlı kapatıldı. Sahil güvenlik ekipleri sahile yaklaşarak plajın boşaltılması için uyarıda bulundu.

Önce Muğla Datça Ardından İzmir Alaçatı'da Orman Yangını! Datça'da Yangın Yerleşim Yerine Ulaştı - Resim : 2

Datça Belediye Başkanı Abdullah Gürsel Uçar, Halk TV canlı yayınında yangına ilişkin açıklama yaparak yangının tek bölgede çıkıp rüzgar nedeniyle yayıldığını, uçakların radarı korumaya çalıştığını ve alevlerin köye doğru ilerlediğini açıkladı.  

DATÇA'NIN ARDINDAN İZMİR ALAÇATI'DA DA YANGIN ÇIKTI

Önce Muğla Datça Ardından İzmir Alaçatı'da Orman Yangını! Datça'da Yangın Yerleşim Yerine Ulaştı - Resim : 3

İzmir Alaçatı Barajı yakınlarındaki makilikten 13.45 sıralarında alevler yükselmeye başladı. İhbarın ardından olay yerine İzmir Orman Genel Müdürlüğü'nden 3 helikopter, 20 arazöz ve çok sayıda da orman işçisi sevk edildi. Yangının çıkış nedeni henüz tespit edilemedi. Ekiplerin havadan ve karadan müdahaleleri devam ediyor. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, sosyal medya hesabından yangına ilişkin paylaşım yaparak 'gene yanıyoruz, rüzgar çok' ifadelerini kullandı.

Bölgeye takviye olarak 2 yangın uçağı, 1 helikopter daha gönderildi. Karadan da 15 arazöz ve 4 dozer yangın söndürme çalışmalarına katıldı.