Parayı artık o basacak! Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü olarak atanan Abdullah Yasir Şahin kimdir, nereli, kariyeri?

28 Temmuz tarihli Atama Kararnamesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile Resmi Gazete'de yayımlandı. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü bünyesinde ise Abdullah Yasir Şahin genel müdür olarak atandı. Abdullah Yasir Şahin kimdir?

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü olarak atanan Abdullah Yasir Şahin kimdir, nereli, kariyeri?

28 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar (Karar: 2022/329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340) kapsamında pek çok üst düzey kadroda önemli görev değişimlerine gidildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan atama kararnamesi ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü bünyesinde de önemli bir atama kararı verilmiş oldu. 

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Erdoğan imzası ile yayımlanan atama kararnamesi kapsamında Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü olarak, Abdullah Yasir Şahin'in atandığı açıklandı. Alınan karar kapsamında ülkemizde para ve altın basma yetkisine sahip olan Darphane'nin başına Yasir atanmış oldu. Peki, Abdullah Yasir Şahin kimdir, nereli, önceki mesleki deneyimleri neler, kariyeri ve eğitimi durumu nedir?

YENİ DARPHANE GENEL MÜDÜRÜ KİMDİR, ABDULLAH YASİR ŞAHİN NERELİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında yeni Darphane Genel Müdürü olarak Abdullah Yasir Şahin atandı. 

Parayı artık o basacak! Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü olarak atanan Abdullah Yasir Şahin kimdir, nereli, kariyeri?

Atılan imzanın ardından Abdullah Yasir Şahin kimdir, nereli, kariyeri ve önceki görevleri merak konusu oldu. İşte merak edilen soruların yanıtları... 

Parayı artık o basacak! Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü olarak atanan Abdullah Yasir Şahin kimdir, nereli, kariyeri? - Resim : 2

1963 Konya Seydişehir doğumludur, 

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde 1982 ve 1983 seneleri arasında Arapça hazırlık okuduktan sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni bölümünden 1988 senesinde mezun olmuştur. 

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Stratejik Yönetim Geliştirme Sertifika Programını 1999 senesinde tamamlamıştır. 

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) Tarih Bölümünü 2017 senesinde bitirmiştir. 

1988 - 2000 yılları arasında pek çok alanda yönetici pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2000 ile 2004 yılları arasında İBB İstanbul Sağlık A.Ş. Genel Müdürü olarak atanmıştır. 

2005 ve 2010 seneleri arasında ise Şevket Demirel Şirketleri Tarım ve Gıda grubu ile, Hayyam Gariboğlu Şirketleri; Ak Nişasta ve Hidrojen Peroksit şirketlerinde TMSF tarafından kayyum olarak atanmıştır. 

1 Ekim 2019 tarihinde ise Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü bünyesinde göreve başlamış olup evli ve 3 çocuk babasıdır.