Resmi Gazete'de Gece Yarısı Yayımlandı! Bedelli Askerlik Kanunu 2022 İçin Flaş Gelişme

Yoklama kaçağı, bakaya kalmak ve saklı olup bedelli askerlik affı bekleyen kişiler için son dakika gelişmesi yaşandı. 13 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan 7415 Askerî Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete'de Gece Yarısı Yayımlandı! Bedelli Askerlik Kanunu 2022 İçin Flaş Gelişme

İçerisinde bedelli askerlik düzenlemesini de içermesi nedeni ile kamu oyunda bedelli askerlik kanunu olarak anılan 7415 Askerî Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 13 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle bakaya kalanlara bedelli affı bugün itibari ile resmen yürürlüğe girmiş oldu. 

BAKAYA KALANLAR BEDELLİ YAPABİLİR Mİ 2022?

Evet, 13 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan 7415 Askerî Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun içerisinde yapılan düzenleme kapsamında artık bakaya kalanlar da bedelli askerlik başvurusu yapma hakkı kazandılar. Kanun kapsamında asker kaçağı olanlar, bakaya kalanlar içinde bedelli askerlik başvurusu yapma imkanı sunuldu. 

Resmi Gazete'de Gece Yarısı Yayımlandı! Bedelli Askerlik Kanunu 2022 İçin Flaş Gelişme

Resmi Gazete'de Gece Yarısı Yayımlandı! Bedelli Askerlik Kanunu 2022 İçin Flaş Gelişme - Resim : 2

Resmi Gazete'de Gece Yarısı Yayımlandı! Bedelli Askerlik Kanunu 2022 İçin Flaş Gelişme - Resim : 3

Resmi Gazete'de Gece Yarısı Yayımlandı! Bedelli Askerlik Kanunu 2022 İçin Flaş Gelişme - Resim : 4

DÖVİZLE ASKERLİK ÜCRETİ 2022!

Söz konusu yasal düzenleme ile bakaya kalanlara bedelli askerlik müjdesi verilirken aynı zamanda dövizle askerlik konusunda da uygulanacak kriterler belirlenmiş oldu. Bedelli askerlik parası 2022 ödemenin yapıldığı gün uygulanan memur aylık katsayısı dikkate alınarak hesaplanacak. Dövizle askerlik için ise "Mülga 1111 sayılı Kanuna göre dövizle askerlik kapsamından çıkarılanlardan; ödemeleri gereken yabancı ülke parasını ödemedikleri veya herhangi bir takvim yılında toplam olarak 184 gün ve daha fazla süreyle yurt içinde bulundukları için dövizle askerlik kapsamından çıkarılanların, yurt dışı temsilciliklere veya askerlik şubelerine kendileri, vekilleri ya da vasileri aracılığıyla 31/12/2025 tarihine kadar müracaat etmeleri ve 40.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarın müracaat tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca tespit edilen döviz alış kuruna göre avro veya karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını müracaat tarihi" üzerinden hesaplanacak.