GÜNDEM

Seçim Sistemine Yeni Ayar! Baraj Düşecek, İttifaklara Da Baraj Uygulanacak!

Türkiye'de seçim sisteminin değiştirilmesi için AK Parti ile MHP arasında görüşmeler devam ederken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin seçim barajının düşürülerek ittifak halinde de barajın korunması önerisinin AK Parti tarafından olumlu karşılandığı bildirildi.

Türkiye'de seçim sisteminin değiştirilmesi için AK Parti ile MHP arasında görüşmeler devam ederken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin seçim barajının düşürülerek ittifak halinde de barajın korunması önerisinin AK Parti tarafından olumlu karşılandığı bildirildi.

Türkiye’de seçim kanununda yapılması planlanan değişiklikler için bir süredir AK Parti ile MHP arasında görüşmeler devam ederken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin son teklifi de AK Parti yönetimi tarafından gündeme alındı. Bahçeli yapmış olduğu son açıklamasında Seçim mevzuatı, siyasi partiler yasası ve meslek örgütlerinin yeniden yapılandırılması konusunda düzenleme yapılmasını tavsiye etmişti.

SEÇİM SİSTEMİ DEĞİŞİYOR!

Devlet Bahçeli’nin seçim barajının makul bir seviyeyeindirilmesi ve bu barajın ittifak halinde de korunması önerisi AK Parti yönetiminde karşılık buldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yüzde 10’luk seçim barajının düşürülmesine sıcak bakmamış ve karşı çıkmıştı. Ancak Erdoğan’ın şimdi seçim barajının yüzde 5’e veya yüzde 7’ye düşürülmesine, ittifak yapılması halinde de bu barajın geçerli olmasına karşı çıkmadığı belirtildi.

BARAJI GEÇEMEYEN PARTİ İTTİFAKLA MİLLETVEKİLİ ÇIKARAMAYACAK!

Önerilen sistemin kabul edilmesi durumunda ittifak halinde seçime giren partiler seçim barajını aşamadıkları durumda ittifak yüzde kaç oy alırsa alsın milletvekili çıkaramayacaklar. Seçim barajını aşamayan partilerin milletvekili çıkartmalarının önü tamamen kesilecek. Bu sistemde örneğin Saadet Partisi son seçimde ittifak ile milletvekili çıkartabilmişti ama yeni sistemde bu mümkün olmayacak. Milletvekili çıkartılabilmesi için ittifakta bulunan her partinin seçim barajını geçme şartı aranacak.

İTTİFAKLARA DA BARAJ GETİRİLECEK

Yine seçim ittifakları kopnusunda bir başka sistem de tartışmaya açıldı. Buna göre seçim barajının ittifaklara göre kademeli olarak arttırılması oldu. İttifak yapan parti sayısı arttıkça seçim barajı da yükselecek. Ülke barajınin yüzde 7 olması durumunda iki parti ittifak yaparsa baraj yüzde 10, üç parti ittifak yaparsa baraj yüzde 12, dört parti ittifak yaparsa baraj yüzde 15 olacak. Bu iki sistemden birisi 2023 seçimlerine kadar uygulamaya sokulacak.

AK Parti’nin daha önce yaptığı çalışmada daraltılmış bölge sistemi üzerine çalışılmıştı. Ancak Devlet Bahçeli’nin son önerisi daha çok ilgi gördü. Cumhur İttifakı’nın bu sistemden daha fazla yararlanabileceği düşünülerek bunun geliştirilmesine yönelik talimatlar verildi.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir