Sokağa Çıkma Cezası Yazılan On Binleri İlgilendiriyor! Mahkeme Başkanından İdari Para Cezasına İptal Kararı

Sokağa çıkma yasakları kapsamında ceza yazılan bir vatandaş için yargı yoluna başvurdu. Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi, vatandaşa sokağa çıkma yasaklarını ihlalleri kapsamında yazılan cezayı iptal etti. Söz konusu karar ceza yazılan vatandaşlar için örnek olabilir.

Sokağa Çıkma Cezası Yazılan On Binleri İlgilendiriyor! Mahkeme Başkanından İdari Para Cezasına İptal Kararı

Sokağa çıkma yasakları kapsamında ceza yazılan vatandaşları yakından ilgilendiren bir karar geldi. 

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin kararları kapsamında sokağa çıkma yasaklarına uymayan vatandaşlara 3 bin 150 TL para cezası uygulanıyor. Bu yasaklara uymadığı gerekçesiyle ceza yazılan bir vatandaşa verilen karar ise emsal niteleği taşıyabilecek yönde. 

MAHKEME YAZILAN CEZANIN İPTAL EDİLMESİNE KARAR VERDİ

Geçtiğimiz dönemlerde maske takmama kapsamında bir vatandaşa idari para cezası yazılmış, vatandaş ise bu kararı yargıya taşımıştı.

Yargıtay söz konusu yazılan idarei para cezası hakkında vermiş olduğu karar kapsamında; 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununda, maske takılmaması halinde idari para cezası verilmesini öngören bir düzenleme bulunmadığını, bu türden bir cezanın ancak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisince bir karar alınmış olması halinde verilebileceğini belirtmişti. Yargıtay söz konusu idari para cezasını bildirdiği ilgili madde gereğince iptal etmişti.

Söz konusu kararın ardından benzer yeni bir kararda sokağa çıkma yasağı için kesilen idari para cezası adına alındı. 

Ankara 2. Sulh ceza Hakimliği, bir vatandaşa sokağa çıkma yasağına uymama nedeniyle kesilen idari para cezasını iptal etti. İlgili davada mahkeme başkanı; "1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununda, sokağa çıkma yasağının ihlali halinde idari para cezası verilmesini öngören bir hükmün bulunmadığını, bu yönde bir para cezasının ancak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin bu yönde bir kararının olması halinde uygulanabileceğini belirtti."

Bu kapsamda mahkeme heyeti ortada İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin bir kararı olmadığı için kesilen idari para cezasının iptaline karar verdi. Verilen karar ise yapılacak olan itirazların ardından kesinlik kazanacak. 

Emlak365.com