SON DAKİKA 2021 YAŞ Kararları Yeni Atanan Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri Komutanları Tüm Liste

2021 yılı Yüksek Askeri Şura toplantısı tamamlandı. YAŞ kararları öncesinde ataması yapılan askeri personellerin isimleri belli oldu. İşte yeni kuvvet komutanları.
SON DAKİKA 2021 YAŞ Kararları Yeni Atanan Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri Komutanları Tüm Liste

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı tamamlandı. Beştepe'de yer alan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen toplantı sonrası yeni ataması yapılan isimler belli oldu.

YAŞ TOPLANTISINA KATILAN İSİMLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte YAŞ toplantısına katılan isimler; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar oldu.

YAŞ toplantıısna ayrıca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katıldı.

ATAMASI YAPILAN GÖREVDEN ALINAN İSİMLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen YAŞ toplantısı sonrasında yeni görev kademeleri belli oldu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı

* Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar emekliye sevk edildi. Yüksek Askeri Şura kararıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Musa Avsever atandı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı

* Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz'ün görev süresi YAŞ kararıyla 1 yıl uzatıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

* Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal'ın görev süresi YAŞ kararıyla 1 yıl uzatıldı.

Diğer Komuta Kademeleri

44 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl, 320 albayın görev süreleri ise 2 yıl süreyle uzatıldı. 30 Ağustos 2021 tarihinden geçerli olmak üzere 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 56 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi.Bir general yaş haddi nedeniyle 1 Eylül 2021 tarihinden, 29 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere emekliliğe sevk edildi.