Son Dakika Açıklaması Geldi! Bu Hafta Sonu 81 İl İçin Uygulanacak Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri ve İller Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısında yerinde karar dönemi ile normalleşme süreci hakkında merak edilen tüm sorular yanıtlanmıştı.

Son Dakika Açıklaması Geldi! Bu Hafta Sonu 81 İl İçin Uygulanacak Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri ve İller Açıklandı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısında yerinde karar dönemi ile normalleşme süreci hakkında merak edilen tüm sorular yanıtlanmıştı. Yapılan açıklamaların ardından hafta sonu sokağa çıkma yasağı soruları da yanıt bulmuş oldu. Peki, bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak iller hangileri, 6 Mart 2021 Cumartesi ve 7 Mart 2021 Pazar günü sokağa çıkma yasağı uygulanacak iller hangileri?

BU HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK İLLER HANGİLERİ, HANGİ İLLERDE CUMARTESİ VE PAZAR GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR?

Yayımlanan listede yer alan 81 il 4 farklı kategoriye ayrıldı. Buna göre vaka sayılarına göre iller;

Mavi Renkli Şehirler: En az riskli vaka sayısı düşük olan iller.

Sarı Renkli Şehirler: Orta riskli şehirler, vaka sayıları 100 binde 10 ile 25 arasında olan iller.

Turuncu Renkli Şehirler: Yüksek riskli şehirler, vaka oranları yüksek olan iller.

Kırmızı Renkli Şehirler: Vaka sayısı çok yüksek olup ek tedbirlerin alınması muhtemel şehirler olarak sıralandı.Açıklanan listede yer alan turuncu renkli şehirler İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan olarak sıralandı. Bu illerde Cuma saat 21:00 ile Cumartesi 05:00 saatleri arasında ve Cumartesi saat 21:00 ile Pazartesi 05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Cumartesi günleri ise 05:00 ile 21:00 saatleri arasında ise kısıtlama uygulanmayacak.(Resme Tıklayıp Yeni Sekmede İnceleyebilirsiniz)

Haritada kırmızı renkli iller arasında yer alan Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya ,Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Adıyaman, Osmaniye illerinde ise Cuma 21.00 ­Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi 21.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak olup bu illerimizde Cumartesi günleri 05.00­ 21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KISITLAMASI KALDIRILAN İLLER HANGİLERİ, HANGİ İLLERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANMAYACAK?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre Düşük Risk Grubunda Yer Alan İller; Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van illeri ile Orta Risk Grubunda Yer Alan İller; Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat illeri olmak üzere 32 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

Bu illerde hafta sonlarında sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00­-05.00 saatleri arasında uygulanacak ve diğer saatlerde sokağa çıkmak serbest olacak.HAFTA İÇİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULAMASINDA SON DURUM NE?

Hafta içerisinde ise tüm illerde geçerli olmak üzere yani 81 ilde Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günlerinde 21.00-­05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulaması devam edecek. İllere göre vatandaşlar yukarıda yer alan kararlara uymakla yükümlü tutulacak, yasaklara uymayan kişilere idari para cezaları uygulanacak.
Yorumlar (0)