Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Beklenen Kabine Toplantısı Kararlarını Açıkladı! Yasaklar Kaldırılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Şubat 2021 dönemi Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı gerçekleştirildi.

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Beklenen Kabine Toplantısı Kararlarını Açıkladı! Yasaklar Kaldırılıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Şubat 2021 dönemi Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı gerçekleştirildi. Beştepe'de yer alan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararları kamuoyu ile paylaştı.

CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNE TOPLANTISI KARARLARI AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası alınan kararlara dair konuşmasına terör konusuna ilişkin açıklamalar ile başladı. Gara Bölgesinde 3'ü asker olmak üzere 13 vatandaşımız şehit edildiğini hatırlattı. Bu kapsamda başsağlığı dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin mücadelesine ilişkin bilgiler verdi.

Terör konusunda geçmişte yaşanan sorunlara örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, 1990'lı yıllar ile son olarak 2013'te artan terör olaylarına değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuşmasında, "Milletimizin birliğine, ülkemizin bütünlüğüne göz diken çevrelerle birlikte hareket eden terör örgütü yeniden eylemlere başladı. Sur, İdil, Cizre, Silopi, Nusaybin, Derik, Dargeçit ilçelerimizde yaşanan hadiseler güvenlik kuvvetlerimiz müdahalesiyle bastırılmıştır. Sınırlarımız içerisinde kapsamlı terör operasyonları yürütülmüştür. Türkiye'ye terörden darbeye her yönetimi kullanarak diz çöktürmeye çalışanlara karşı milletimiz canı pahasına sahip çıkarak tarihi bir ders vermiştir." ifadelerini kullandı.Suriye Harekatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan terör olaylarının ardından Kuzey Suriye'de oluşturulmak istenilen terör devletine karşı gösterilen tutuma değindi. Türkiye'nin gerçekleştirdiği harekatlar ile gerekli yanıtın verildiğini duyurdu. "Güney sınırlarımız boyunca oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu kırmak için de çok sayıda harekat gerçekleştirdik. Bu hareketlar sayesinde Suriye sınırlarımızın önemli bir bölümünü güvenli hale getirdik. Ülkemizin Temmuz 2015 yılından bugüne kadar sınırları içinde ve dışında yürüttüğü operasyonlarda verdiği şehit 401 asker, 403'ü jandarma, 116'sı güvenlik koruyucusu olmak üzere toplam 1259'dur."

17 Bin 750 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin yuriçinde ve yurtdışında gerçekleştirdiği operasyonlar ile 17 bin 750 teröristi etkisiz hale getirildiğini de söyledi. "Elbette tek bir şehidimizin tırnağını bile bu teröristlerin topuna birden değişmeyiz. Burada rakam olarak ifade ettiğimiz her bir şehit, gazimizin, hatta teröristin nihayetinde bir can olduğunu asla unutmuyoruz. Medeniyetimizin temelinde insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışı vardır."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN HDP VE CHP AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu konuşmasında ayrıca HDP ve CHP'ye yönelik eleştirilerde bulundu. Konuşmasının başında HDP'ye terör örgütü PKK'ya yaklaşımı dolayısıyla çok sert ifadeler kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Terörle mücadele meselesi her türlü siyasi çekişmenin, günlük polemiklerin üzerinde tutulması gereken milli bir konudur. Şöyle kalplerinden kopup gelen bir hisle, tam tarifini yaparak, amasız, fakatsız, lakinsiz bir şekilde terör örgütünü kınamayan hiç kimse kendisini bu ülkenin partisi olarak takdim edemez. PKK'yla arasına mesafe koyamadığı için bizim nazarımızda bir parti var. Terbiyesize bak. Alçaklıkta demiyorum, çukurlukta sınır tanımayanlara, bu millet onca şehidimizin ve gazimizin hesabını soracak." ifadelerini kullandı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na Eleştiri

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası yaptığı konuşmasında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelikte eleştirilerde bulundu. Konuşmasında 'Ülkenin ikinci büyük partisi durumundaki CHP'ye ne oluyor?' sorusunu yönelten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu'nun sorduğu sorulara değindi.

"Arada bize de güya sorular soruyor. Bu soruları dünyadan ve ülkemizden haberi olmayan bir meczup sorsa diyeceğiz ki mazurdur. Ama öyle değil. CHP'nin başındaki adamcağız hayatının bir bölümü memuriyetle, diğer bölümü siyasetle geçmiş, kasetle geçmiş olsa da CHP'nin genel başkanlık koltuğunu cebren ve hile ile işgal etmiş biridir. Söylediklerine bakarak bu zatın PKK terör örgütünün nasıl alçak bir yapı olduğundan, kimlerden destek aldığından habersiz olduğunu anlıyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya dair açıklamasında, geçmişte Suriye'den Karabağ'a, Libya'dan Doğu Akdeniz'e kadar yaptığımız hiçbir operasyonu zaten sahiplenmediler ifadelerini kullanarak "Terör örgütüne samimi bir kınama yapmaya dilleri varmayanların yaşanan acı hadise karşısında şahsımı ve devletimi suçlama yönünde gösterdiği gayreti ibretle takip ediyoruz. Halbuki dün milli savunma bakanımız ve İçişleri Bakanımız hem CHP'nin başındaki zatı, hem de İYİ Parti Genel Başkanı'nı bilgilendirdiler. Ayrıca bakanlarımız TBMM Genel Kurulu'nda gereken izahatı verdiler." bilgisini verdi.UZAY TEKNOLOJİLERİ ADIMLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında geçtiğimiz günlerde ilk açıklaması yapılan uzay teknolojilerine ilişkin adımları değerlendirdi. Bu alanda hedeflenen çalışmalara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı.

"Son 18 yılda yaptığımız yatırımlarla bugün uzay alanında olgunlaşmış insan kaynağına sahip bir Türkiye var. Kendi uydularını üretebilen, geliştirebilen dünyada az sayıdaki ülke arasındayız. Gözünü uzaya dikmiş tutkulu evlatlara sahibiz. Ay'a ulaşmak ya da uzaya bir Türk vatandaşını göndermek gibi hedefler emin olun yalnızca birkaç adım ötemizdedir. Milli Uzay Programı'nın milletimizce büyük bir heyecanla karşılandığını görmek bizleri ayrıca memnun etti."

Uzay teknolojileri konusunda muhalefet kanadından gelen eleştirilere tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu milletin derdiyle dertlenemediği gibi başarılarıyla gururlanamayan nasipsizler burada da kendilerini gösterdiler. Biz Samanyolu Galaksisi diyoruz, onların aklı hala samanda. Bu atılıma uzay masalı diyecek kadar küçüldüler." dedi.

TÜRKİYE'NİN OTOMOBİLİ PROJESİ

Yerli otomobil fabrikası konusuna dair de son çalışmalar hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, son durumu aktardı. Otomobillerde uygulanacak yeni bir teknolojiyi de açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOGG'un hedeflenen tarihte milletle buluşacağını söyledi. "Bu yolda attığımız önemli adımlarda bir diğeri olan Türkiye'nin Otomobili projesi de son sürat devam ediyor. Şu ana kadar 35 bin zemin güçlendirme kolonu imal edildi. Boya, enerji ve gövde binalarının altyapı çalışmaları tamamlandı. Otomobilimizin teknolojik donanımına ilişkin geçtiğimiz hafta da önemli bir adım attık."

SANAYİ ÜRETİMİ İHRACAT RAKAMLARI

"Geçtiğimiz hafta 2021'nin son ayına ilişkin sanayi üretim verilerimiz açıklandı. Sanayi üretimimiz beklentileri aşarak bir önceki yılın son ayına göre %9 artış gösterdi. Salgın başladığında IMF Türkiye'nin 2020'de yüzde 5 daralacağını öngörmüştü. Bugün IMF Türkiye'nin %1,2 büyüyeceği şekilde önceki tahminin güncellemek zorunda kaldı. Tedarik zincirlerinde yaşanan tüm aksaklıklara rağmen üretim sektörümüz uluslararası taahhütlerde tüm dünyaya örnek olacak bir gayret ortaya koydu. Geçtiğimiz yıl 169,5 milyarlık ihracat rakamına ulaşarak küresel ihracattaki payımızı ilk defa %1'in üzerine çıkardık."

DESTEK VE TEŞVİKLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında salgın sürecinde sağlanan desteklere değindi. Kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, sosyal yardımlar, kira yardımları kapsamında bu zamana 53 milyar TL'nin vatandaşlara aktarıldığını duyurdu.

ÇİFTÇİLERE MÜJDE

"Çiftçilerimize gübre destekleriyle ilgili 2 müjde vermek istiyorum. Gübre desteklerini %100 artışla 2 katına çıkartıyoruz. Buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi hububat ürünlerinde desteği 16 liraya yükseltiyoruz. Organik ve organomineral gübre kullanan üreticilerimize desteği dekara 20 liraya yükseltiyoruz."NORMALLEŞME ADIMLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan tedbirleri elden bırakılmadan normalleşme adımlarının atılacağını duyurdu. Geçtiğimiz kabine toplantısında yüz yüze eğitimin başlaması konusunda ilk adımların atıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kararları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu toplantıda yeni salgın verilerin şehir şehir incelendiğini duyurdu. bazı şehirlerde salgının durumunun çok iyi durumda olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan bazı şehirlerde de ise halen endişelerin devam ettiğini bildirdi.

KADEMELİ NORMALLEŞME BAŞLIYOR

"Mart aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart ayı itibarıyla kademli normalleşme sürecini başlatıyoruz."

İller salgın durumuna göre sınıflandırılacak.

Cafe, restoran, kıraathane gibi işlerini kapatmak zorunda olan esnaflar için yeni adımlar atılacak.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı illerdeki salgın durumuna göre kaldırılacak.

Emlak365.com
Yorumlar (0)