Son Dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan Ramazan Kararlarını Açıkladı! Kısmı Kapanma Getirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısının ardından salgın ile mücadele kapsamında Ramazan ayında uygulanacak tedbirleri açıkladı. Salgına dair destekler ile yeni tedbirler hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı kararlar haberimizde.

Son Dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan Ramazan Kararlarını Açıkladı! Kısmı Kapanma Getirildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda alınan karaları açıkladı. Yaklaşık 2 saat 45 dakika süren toplantıdan çıkan kararlar şu şekilde;

KABİNE TOPLANTISI KARARLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının başında Ramazan ayı mesajı verdi. Türkiye'nin ve İslam alemine bir mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında "Sözlerime başlarken, milletimizin ve tüm İslam aleminin bugün ilk orucunu tuttuğumuz ramazan şerifini tebrik ediyorum. Rahmet ve bereket ayı olan ramazanın milletimizle birlikte tüm insanlığın sağlık huzurlu günlere kavuşmasına vesile olmasını diliyorum. Rabbimden bizleri ramazana ulaştırdığı gibi sağlık ve afiyetle bayrama eriştirmesini niyaz ediyorum." ifadelerini kullandı.AB TAM ÜYELİK AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ayrıca Avrupa Briliğine tam üyelik mesajı gönderdi. Konuşmasında Türkiye'nin çalışmalarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde her zaman şeffaf olduğunu duyurdu.

"Son kabine toplantımızdan bu yana diğer çalışmalarımızın yanı sıra, ülkemiz açısından çok önemli bir dizi programa katıldık. Sağlıktan ticarete işbirliği ilerletmenin yollarını aradık. Tam ve gözlemci üyelerin yanı sıra, Türk konseyine katılmak isteyen ülke bulunuyor. Konsey bünyesinde kurulan çok sayıda yapı ile çok daha güçlü kurumsallaşmayı ortaya koyuyor. Salgın şartlarının el vermesi halinde, Kasım'da ev sahipliği yapmayı planladığımız 8. olağan zirvede somut adımları atacağız."

"Geçtiğimiz hafta AB konsey başkanı ve Von Der Layen'i ülkemizde ağırlayarak gündemimizdeki konuları konuştuk. Çok geniş bir yelpazeye yayılan bu gelişmenin ilişkilerimiz bakımından yeni dönemi teşkil etmesini umuyoruz. Hep söylediğimiz gibi Türkiye, AB ile ilişkilerinde samimi ve şeffaf olmuştur. AB'ye tam üyelik adımları birer birer attık. Bizden sonra başvuru yapan ülkelere rağmen çok önlerinde olduğumuz bir gerçektir.

AB'nin ciddi siyasi ekonomik krizlerine yol açacak göç akınının önüne geçtik. AB'den tek talebimiz üyeliği kabul edilen diğer ülkelerle aynı sürece tabi tutulmamızdır. Türkiye'nin demokrasi, insan hakları ekonomi ve güvendeki gayretleri, kendi vatandaşlarının hak ve özgürlükleri yükseltmeyi amaçlamaktadır. Bu süreci AB ile yönetirsek daha memnun kalırız."D-8 ÜLKELERİ

Konuşmasında D-8 grubunun çalışmalarına değienne Cumhurbaşkanı Erdoğan bu grubun daha etkili olmasını istediğini ifade etti. "Kısaca D-8 diye ifade ettiğimiz gelişen 8 ülkenin 10. zirvesine de çevrimiçi olarak iştirak ettik. Bu teşkilat savaşın yerine barışın, çifte standardın yerine adalet ve kalkınmanın hakim kılınması gibi ulvi değerler esas alınarak kurulmuştur. Bu anlayışla Türkiye olarak çoğunluğu gençlerden oluşan D8'i güçlendirmek için her gayreti gösteriyoruz, göstermeye devam edeceğiz."

RUSYA UKRAYNA İLİŞKİLERİ

Cumhurbaşkanı Kabine Toplantısı sonrası konuşmasında ayrıca Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilime değindi. İki ülke lideri ile yapılan görüşmelere değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan diplomasi mesajı verdi.

"Geçtiğimiz cuma günü Putin ile turizmden Ukrayna krizine kadar pek çok konuyu ele aldığımız oldukça verimli bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Rusya ile şartlar ne olursa olsun açık tuttuğumuz diyalog kanallarının başarılı sonuçlara vesile olduğuna inanıyorum."

"Hemen ertesi gün Ukrayna başbakanını ağırladık. Sayın Zelenski ile Rusya krizi başta olmak üzere bölgesel birçok konuyu değerlendirdik. Bu görüşmede serbest ticaret anlaşmasını da imzalama konusunda mutabık kaldık. Karadeniz'in 2 yakasındaki Ukrayna ve Türkiye'nin ilişkilerinin geliştirme yönünde atılacak her adımın önemli olduğuna inanıyoruz."

LİBYA KONUSU

Libya Başbakanı tarafından gerçekleştirilen ziyaret hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya'nın Türkiye açısından önemine vurgu yaptı. Libya'nın herhangi bir ülke olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan diğer ülkelere mesaj gönderdi.

"Dünde Libya Başbakanı'nı Ankara'da ağırladık. Libya bizim için herhangi bir ülke değildir. Yaklaşık 500 yıllık kadim ilişkilere sahip olduğumuz Libya'nın barış içinde yaşamasını en az kendi bekamız kadar önemsiyoruz. Bu ülkenin egemenliğine, toprak bütünlüğüne yapılan saldırılar karşısında Libyalı kardeşlerimizin yanında yer almaktan sarfınazar etmedik. Libya'nın yeniden istikrar ve huzur yoluna girmesini sağladık. Uluslararası toplumdan beklentimiz ise darbecileri kenara bırakarak Libya'nın meşru hükümetinin yanında yer almasıdır."COVİD -19 SALGIN DESTEKLERİ

Salgın tedbirleri nedeniyle faaliyetine ara veren esnafları çok sayıda başlık altında destekliyoruz diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sağlanan desteklere dair verileri açıkladı. Esnaflara sağlanan destekler hakkında verileri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan 60 milyar destek sağlandığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Salgın Destekleri Konuşması

"Ekonomi ve üretim tarafında işler iyi gidiyor. İhracatımız her ay rekor kırarken, fabrikalarımız gece gündüz çalışıyor. Taleplere yetişebilmek için sürekli yeni yatırımlar ve ilave istihdamlar yapılıyor. Türkiye'nin terör örgütleriyle, darbe heveslileriyle siyaset mühendisleriyle mücadelesinde kritik bir safhaya geldik. Ancak birliğimize beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkarak aşabileceğimiz mücadelenin önünü tıkamak isteyenlere aradıkları fırsatı vermeyeceğiz. Salgında işleri aksayan tüm kesimleri destekliyoruz. Salgın tedbirleri sebebiyle faaliyetlerine ara vermek veya sınırlandırmak zorunda kalan esnaflarımızı pek çok başlık altında destekliyoruz. Sosyal destekte verdiğimiz katkı 60 milyar doları aşmıştır."

"Turizm sektörü tüm hazırlıkları tamamlamış bir vaziyette şartların normale dönmesini bekliyor. Ciro katkısından, kira yardımına, kredi imkanından hibelere kadar esnaflarımıza sahip çıkıyoruz."

EMEKLİ ÇİFTÇİ VE VATANDAŞ DESTEKLERİ

"Emeklilerimizin durumlarını her fırsatta iyileştirecek adımlar atıyoruz. Geçmişte 66 liradan başlayan emekli maaşını 1500 liraya çıkardık. Çiftçilerimize 24 milyar liralık destek bütçesi ayırdık. Ürünleri depolarda çürüme tehlikesiyle karşı karşıya olan soğan ve patates üreticilerine müjde verdik. Bu ürünlerin bir kısmını satın alarak ihtiyaç sahibi ailelere vermeye başladık. Satın alma ve dağıtım işlemleri önümüzdeki günlerde de sürecektir. Edirne başta olmak üzere çeltik üreticilerinin sorunlarını da çözüme kavuşturuyoruz. Dün Külliye'de millet kütüphanesinde gençlerimizle birlikteydik. Ülkemizde artık hiçbir evladımız okul öncesinden üniversiteye kadar her kademede istediği eğitimi almaya sahiptir. Bugünkü toplantımızda özellikle sanayi ve Teknoloji Bakanımıza verdiğim talimatlar, endüstri bölgesindeki işverenlerle irtibata geçip gençlerimizin üniversiteyi bitirmeden staja başlaması için kendilerine talimatı verdim. Kamudaki sınırlı istihdam yerine özel sektöre yönelen gençlerimize desteğimizi arttırıyoruz. Genç istihdamını zorunlu kılıyoruz. Şehit yakınları ve gazilerin istihdamını 320 atamayla 45 binin üzerine çıkardık. Türkiye'yi hizmet ve eser siyasetiyle nice badirelerin üstünden gelerek bugünlere ulaştırdık."

YENİ SALGIN TEDBİRLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan salgın tedbirleri kapsamında Türkiye'nin yürüttüğü çalışmalara değindi. Her fırsat bulunduğunda normalleşme sürecinin başlatıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan 19 milyon aşılama ile dünyada sayılı ülkeler arasındayız dedi.

Ancak vaka ve vefat sayılarının artış gösterdiği durumlarda tedbirleri sıkılaştırıyoruz.

İşte O Kararlar

Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılşatırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz.

Amacımız vaka ve vefat sayılarında düşüş sağlanmak.

İki haftada vaka sayıları düşmezse daha sert kısıtlamalar gelecek.

Vatandaşların temizlik ve mesafeye dikkat ederek sürece destek vermelerini istiyoruz.

Hafta sonu uygulaması devam edecek

Haftaiçi saat 19.00 - saat 05.00 olarak düzenlendi.

Eğitimde sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışında ki tüm kademeler uzaktan eğitimle sürecektir.

Zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahat yasağı getirildi

65 yaş üstü 18 yaş atı toplu taşıma sınırlaması yeniden getiriyoruz.

Kafe kıraathane, çay bahçesi, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecektir.

Lokanta ve diğer işletmeler paket ve gel al şeklinde faliyetlerine devam edecek.

Düğün nişan toplantı gibi tüm tooplantılar bayram sonuna kadar yasak.

UYGULAMA 14 NİSAN'DA BAŞLIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan söz konusu kısıtlamaların ne zaman uygulanacağına ilişkin konuşmasının sonunda ise yasakların ve yeni tedbirlerin 14 Nisan akşam saatinden itibaren uygulanacağını duyurdu
Yorumlar (0)