Son Dakika! Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Teravih Namazı Kararı Açıklandı

Türkiye'de teravih namazlarının camilerde mi yoksa evlerde mi kılınacağına dair karar belli oldu. Diyanet İşleri başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bir açıklama yaparak teravih namazı kararını duyurdu.

Son Dakika! Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Teravih Namazı Kararı Açıklandı
Koronavirüs salgını nedeniyle bu Ramazan ayında teravih namazlarının nerede kılınacağına dair günlerdir tartışmalar yapılıyordu. Bu konuda genel fikir teravih namazlarının evde kılınması şeklindeydi. Bugün 2021 yılı Ramazan ayı bilgilendirme toplantısı yapıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bu toplantıda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın teravih namazlarına ilişkin almış olduğu kararı açıkladı.

TERAVİH NAMAZI KARARI

Kocatepe Camii Konferans Salonu'nda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tertip edilen Ramazan ayı bilgilendirme toplantısında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş önemli açıklamalarda bulundu. Ramazan ayına dair hatırlatmalar yapan Ali Erbaş ibadetlerin büyük bir sevinçle yapılacağı Ramazan'da dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgilendirme yaptı. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Ramazan ayı planlamasını da Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş kamuoyuna duyurdu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın açıklamalarının en önemli kısmı ise teravih namazlarına ilişkin alınan yeni kararı duyurması oldu. Günlerdir Türkiye'de teravih namazlarının camilerde kılınmaması gerektiğine dair bir fikir hakim olmaya başlamıştı. Az sayıda vatandaş ise camilerde teravih namazlarının olmasının gerektiğini, zaten camilerde yüksek tedbirlerin alındığını öne sürmüştüler. Ancak alınan karar teravih namazlarının camilerde kılınmaması yönünde oldu.

TERAVİH NAMAZLARI EVDE KILINACAK

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'nin 68 ili çok yüksek riskli il olarak tanımlanmaya başlandı. Vala sayıları patlarken her gün bir önceki günden daha fazla vaka sayısı açıklanıyor. Bu ortamda Sağlık Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında bir süredir görüşmeler yapılıyor. Teravih namazlarına ilişkin olan bu görüşmelerin neticesini Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş açıkladı.

Teravih namazı planlaması hakkında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Yaptığımız istişareler sonucunda bu Ramazan ayında eda edecek olduğumuz teravih namazları hakkında bir karara vardık. Camilerimizde coşkuyla teravih namazlarını eda etmeyi bizler de arzu ediyoruz. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle teravih namazlarını bu Ramazan evlerimizde kılmayı daha uygun bulduk.” dedi.

KORONAVİRÜS AŞISI ORUCU BOZAR MI?

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş koronavirüs aşısının orucu bozup bozmayacağına dair de bir açıklama yaparak, “vatandaşlarımız oruçlu olduğu saatler içerisinde koronavirüs aşılarını yaptırabilirler. Oruçlu iken aşı olmakta oruca sakatlık verecek bir durum yoktur. Haliyle koronavirüs aşısı yaptırmak da orucu bozmaz.” ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)