Son Dakika: İçişleri Bakanlığı 81 İle Ramazan Ayı Genelgesi 2021 Gönderdi! İşte Beklenen Ramazan Tedbirleri

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Ramazan Ayı Tedbirleri başlığı ile genelge gönderdi. Ramazan genelgesi 2021 kapsamında koronavirüs salgını nedeni ile alınması gereken tedbirler yeni yasak kararları duyuruldu. Ramazan tedbirleri ve yeni gelen önlemler listesi haberimizde...

Son Dakika: İçişleri Bakanlığı 81 İle Ramazan Ayı Genelgesi 2021 Gönderdi! İşte Beklenen Ramazan Tedbirleri
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine Ramazan Ayı Tedbirleri konulu genelge gönderdi. Uzun süredir beklenen Ramazan ayı genelgesi yayımlandı.

Ramazan ayı neden ile her sene düzenli olarak yapılan pek çok etkinlik, uygulama ve davranışlar ne yazık ki koronavirüs salgını nedeni ile geçen sene olduğu gibi 2021 yılında da yasaklanmış oldu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ İLE 2021 YILINDA UYGULANACAK OLAN RAMAZAN TEDBİRLERİ NELER?

Bakanlık tarafından 81 il valiliğine gönderilen Ramazan Ayı Genelgesi 2021 ile uygulanacak olan yasaklar belirlenmiş oldu. Bu kapsamda uygulanacak olan yasaklar şu şekilde sıralandı;

İftar ve sahur gibi vatandaşların bir araya geldikleri etkinliklere ve iftar çadırlarına izin verilmeyecek. Evlerde son dönemde artan koronavirüs bulaş oranının yükselmesi nedeni ile evde iftar daveti verilmemesi yönünde duyurulara önem verilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan duyuruya uygun olarak teravih namazları bu sene de evlerde kılınacak. Salgın riski nedeni ile vatandaşların evde beraber teravih namazı kılmamaları yönünde sık sık uyarılar yapılacak.

Ramazan pidesi ve ekmek satışı için pide kuyruklarının oluşmasını engellemek adına fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılmasına izin verilecek. İftar sonrasında fırınlarda üretim ve satış gibi faaliyetlerin devam etmesine izin verilecek.

Ramazan ayı boyunca her il kendi içerisinde yoğunluk yaşanmasını engelleyecek ve bunun için gerekli her türlü önlemi almakla yükümlü olacak.

Türbelerde Ramazan ayı boyunca yoğunluk oluşmaması için gerekli önlemler alınacak.

İftara yakın saatlerde toplu ulaşım araçlarında yaşanan yoğunluğu azaltmak adına iftara en az 3 saat kala belediyeler toplu ulaşımdaki sefer sayısını arttıracak.

Mezarlık ziyaretleri daha sıkı denetlenecek ve kalabalık ortamların oluşmasına engel olunacak.

Başta pazar ve marketler olmak üzere Ramazan alışverişleri nedeni ile kapalı alanlarda kalabalıkların oluşmasına izin verilmeyecek.

İl ve ilçe Hıfzıssıhha kurulları tarafından alınan kararlar kapsamında alışveriş merkezlerine alınacak kişi sayısı sınırlandırılacak.

Ramazan ayı boyunca yapılan fahiş zamlar engellenecek, fiyatlar sürekli olarak denetlenecek.

Başta öksüz/yetim çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara her türlü sosyal destek ve yardım mutlaka ulaştırılacak.

Günlük vaka sayısının düşürülmesi adına tüm önlemler ve tedbirler eksiksiz olarak uygulanacak, denetimler sıkılaştırılacak, maske, mesafe kurallarına uyulması sağlanacak.
Yorumlar (0)