Son Dakika! Resmi Gazete'de Yayımlandı, Türkiye'de İki Yeni Bakanlık Kuruldu!

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın kaldırılarak yerine Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın kurulduğu açıklandı.

Son Dakika! Resmi Gazete'de Yayımlandı, Türkiye'de İki Yeni Bakanlık Kuruldu!
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında çok önemli bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı. Bu kararnameye göre Türkiye'de bir bakanlık bölünerek iki bakanlık haline getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararnameye göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kuruldu.AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI'NIN GÖREVLERİ NE OLACAK?

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal hizmetler ve yardımlara ilişkin ulusal düzeyde politika ve strateji geliştirerek bunları uygulamakla görevli olacak. Ayrıca aileye dair her türlü konuda yetkili kılınacak. Sosyal ve kültürel dokulardaki aşınmalar, aile değerlerinin gelecek nesillere aktarılması, çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunması, kadınların insan haklarının korunup geliştirilmesi, engellilerin ve yaşlıların toplumsal ayrımcılığa uğramamaları, şehit yakınları ve gazilerin mağduriyetlerinin giderilmesi, sosyal hizmetlerin ve yardım faaliyetlerinin yönetilmesi konularında görevli olacak.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI'NIN GÖREVLERİ NELER OLACAK

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yetki alanı ise çalışma hayatının düzenlenmesi, çalışma barışının sağlanması, çalışma hayatının meselelerinin çözülmesi, istihdamın ve tam çalışmanın sağlanması, Uluslararası işgücüne ilişkin politikaların belirlenmesi, çalışma hayatının denetlenmesi, sosyal sigorta hizmetlerinin uygulanması, iş istatistiklerinin derlenip yayınlanması şeklinde belirlendi.

GEÇMİŞTE DE İKİ AYRI BAKANLIKTI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı geçtiğimiz yıllarda Aile Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı şeklinde iki ayrı bakanlık olarak hizmet veriyordu. Bu bakanlıklar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak birleştirilmişti. Ancak iş yükünün oldukça fazla olması ve yetki alanının kapsamı nedeniyle bu bakanlık şimdi yeniden iki ayrı bakanlığa ayrıldı. Artık Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak Türkiye'ye iki ayrı bakanlık hizmet edecek.

KAMU PERSONELLERİ HANGİ BAKANLIĞA GEÇİŞ YAPACAKLAR

Öte yandan şu anda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde bulunan kamu personellerinin ve idari birimlerin hangi bakanlığa geçiş yapacakları da Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile belirlendi. Her iki bakanlık bünyesinde yer alacak kamu personelleri için ayrıntılı sınıflandırma yapıldı.Ayrıca kurulan yeni bakanlıklara yeni kadrolar da ihdas edildi. Bu kadrolarda bulunan unvanlarla yeni personel atamaları ve alımları yapılacak. Personellere ilişkin kararlar daha sonra geniş çaplı olarak açıklanacak. Bu görevlendirmelerin ne şekilde yapılacağı o açıklama ile netlik kazanacak.
Yorumlar (0)