Son Dakika! Tam Kapanma Olacak Mı? Bakan Koca Yanıt Verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Ramazan öncesi tedbir önlemleri ve aşı çalışmalarına dair bilgi veren Bakan Koca konuşmasında son verileri de açıkladı.

Son Dakika! Tam Kapanma Olacak Mı? Bakan Koca Yanıt Verdi
Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı gün içerisinde gerçekleştirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında gerçekleştirilen toplantının ardından Bakan Koca, kurulda alınan kararları açıkladı. İşte salgına ilişkin veriler, vaka artış oranları ve tedbirlere dair alınan kararlar.

SAĞLIK BAKANI KOCA BİLİM KURULU KARARLARINI AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgınla mücadele konusuna dair konuşmasının başında vaka artış oranlarını değerlendirdi. Konuşmasında geçtiğimiz aylar ile güncel verileri kıyaslayan Bakan Koca konuşmasında şu ifadeleri kullandı.

"Bu konuşmanın amacı geldiğimiz nokta konusunda değerlendirme yapmaktır. Şunu tartışmasız bir şekilde kabul ediyoruz, aylardır süren şartlar herkesi yordu. Benzer durumlar pek çok ülkede dönem dönem çıkmaktadır. Ülkemiz salgın boyunca yaşadığı en zor dönemlerden birini geçirmektedir. Mart ayından itibaren vakaları il il gösteren harita yayınlıyoruz. Korona risk haritamızda, nüfusun %80'inin çok riskli yerlerde yaşadığını ortaya koyuyor."

Virüs Varyantı

Bakan Koca bir diğer olumsuz faktörün virüsün yeni varyantları olduğunu ifade ederek "Diğer olumsuz faktör, virüsün yeni varyantlarıdır. Yorgunluğun haklı sebepleri var. Mutasyon ve varyantlar konusunda şansın bizden yana olmasıydı ama şuan gerçekleşmedi. Varyant ortaya çıktığı ilk şekle göre farklılık göstermesidir. 2003'te SARS'ın ortadan kaybolması buna bağlanmıştır. Bugün ise bunun tam tersi olmuştur." dedi.

Fahrettin Koca virüsün mutasyon geçirmesine dair ayrıca "Mutantların daha da işi zorlaştırdığı gerçektir. Hızı dışında hastalığın daha ağır geçmesine sebep olmaktadır. Yeni vakaların %85'i İngiltere varyantı kaynaklıdır. Bugün virüsün dünyada yaygın olan tipi budur. Bunun dışında tespit edilen Güney Afrika varyantı 11 ilde görülmüştür, Kaliforniya, New York varyantı da az olmasına rağmen tespit edilmiştir." ifadelerini kullandı.HASTANELERDE YOĞUNLUK

Sağlık Bakanı Koca konuşmasının devamında sağlık sisteminin son durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca bunun yanında aşılama çalışmalarına da değinerek şu açıklamada bulundu.

"Verdiğim bilgilerden anlaşılacağı gibi bu durum vaka sayılarını arttırmakla kalmadı hastane yoğunluğunu da arttırdı. Sağlık hizmetlerimiz halan gelen sağlık hizmetlerini muntazam kapsayacak şekilde eksizsiz sürdürmektedir. Bir düzenlemeye gitmek durumunda kalabiliriz. Aşının etkisini hep birlikte gördük. Kasım ayında yoğun bakıma yatanların yaşlı grubu %53'e kadar düştü. En çok aşılama yapan ülkeler arasındayız. Yakın zamanda, yerli aşı üretimiyle toplum bağışıklığını gerçekleştireceğiz."

AŞILAMA ÇALIŞMALARI

Sağlık Bakanı Koca konuşmasının sonunda ise aşılama çalışmalarına dair de kamuoyunu aydınlatarak "Şuana kadar 18 milyon dozdan fazla aşı yapılmıştır. 2. doz aşısını olanlar 7,5 milyonu bulmuştur. Türkiye, dünyada en çok aşı yapan 6. ülkedir. Şartlar bizi zorla toparlanmaya davet ediyor. Günlük vaka sayısı 50 bine çıkmışken, başkasının uyarısına ihtiyaç duyulmamalıdır. Aşı programı ilerlerken mücadelenin süresini kısaltalım. Bu iş bitene kadar 1 gün bile yalnız kalmayacaksınız. Bizi bir gün bile kararsız ve yılgın görmeyeceksiniz." dedi.

TAM KAPANMA OLACAK MI? SORUSUNA YANIT

Bir basın mensubunun Ramazan ayında tam kapanma olacak mı? sorusuna Fahrettin Koca'dan Bilim Kurulu olarak toplantı gerçekleştirdiklerini ve bazı öneri kararları aldıklarını ifade etti. Konuşmasında bu önerilerin 13 Nisan Salı günü gerçekleştirilecek Kabine Toplantısında sunulacağını ifade eden Bakan Koca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararları açıklayacağını söyledi.

Bakan Koca soruya dair yanıtına ayrıca "Ramazan ayını özellikle tedbirler konusunda çok önemli görmeliyiz. Bilim Kurulu, kapsayıcı şekilde alternatifli bir hazırlık yaptı. Yakın temasla, mutantın varyantın %85'e çıktığı bu dönemde, yeni bir pik dönemi yaşıyoruz, o nedenle yakın temasın son derece önemli olduğunu, o yüzden vatandaşlarımızın son derece dikkat etmesi gerektiğini önemle rica ediyorum. " ifadeleri ile devam etti.
Yorumlar (0)